Od kilku dni słowo Soczi nie schodzi nam z ust. Odbywające się na zachodzie Rosji Igrzyska Olimpijskie przyciągają tłumy turystów i kibiców chcących osobiście dopingować swoich rodaków. Niesprzyjającą sportowcom pogodę warto wykorzystać na szybki przegląd okolicznych atrakcji.
Pogoda w Soczi
Pogoda w Soczi w trakcie zmagań olimpijskich będzie plusowa, co podobno nie jest zaskoczeniem dla organizatorów Olimpiady. Jakby nie patrzeć, to miasto subtropikalne. W ciągu dnia temperatura powietrza osiągnie tu nawet 18 stopni Celsjusza, z kolei na oddalonej o 40 km Krasnej Polanie, gdzie odbywają się m.in. skoki i biegi narciarskie, będzie o ok. 3 stopnie C chłodniej. Niestety, taka pogoda nie będzie sprzyjać sportowcom konkurującym w dyscyplinach na świeżym powietrzu m.in. narciarzom, biegaczom i biatlonistom. Śnieg w takich warunkach szybko się roztapia, staje się ciężki, miękki i nieprzyjemny. Miejmy nadzieję, ze uczestnikom uda się mimo wszystko ukończyć zawody z satysfakcjonującymi wynikami. Dopiero po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich temperatura powietrza w rejonie Soczi jak na złość spadnie, ale tylko do 7 stopni C.
NA TEMAT:
Atrakcje w Soczi
Położone nad Morzem Czarnym Soczi jest najbardziej znanym letnim kurortem Rosji. Miłośnicy roślin mogą zwiedzić tu ogród botaniczny z wieloma egzotycznymi gatunkami drzew i krzewów. Można podziwiać je zarówno z góry, jadąc kolejką linową, jaki i przechodząc się urokliwymi ścieżkami.
Będąc w Soczi, koniecznie trzeba pójść do delfinarium, gdzie zobaczymy słynne białe wieloryby, białuchy, foki, uchatki, morsy i całą rodzinę delfinów. Pokazy akrobatyczne tych inteligentnych zwierząt na pewno zapadną nam w pamięć. Delfinarium jest otwarte cały rok, w trakcie Olimpiady odbywają się tu trzy pokazy dziennie. Jeden z delfinów nawet brał udział w sztafecie ze zniczem olimpijskim!
Pozostając w morskiej tematyce, w Soczi warto odwiedzić największe akwarium w Rosji: Sochi Discovery World Aquarium. Ekspozycja składa się z „jezior”, mostów i wodospadów. W akwariach żyją zwierzęta słodkowodne oraz słonowodne takie, jak m.in. rekiny, meduzy, płaszczki, koniki morskie i mureny. Duże wrażenie na nas zrobi ukwiecony rafą koralową tunel, który z trzech stron otoczony jest wodą.
Kolejną wodną atrakcją Soczi są aquaparki. Jeden z największych, Amfibius Aquapark, zajmuje ponad 2 hektary powierzchni. Zjeżdżalnią "Kamikadze" można zjechać z 15 metrów. Jazda slalomem z kolei czeka nas w „Tobodze”. Najbardziej ekstremalna tuba, „Blue Hall”, ma ponad 100 metrów długości.
Jeżeli chcemy odpocząć od wody, możemy udać się do Muzeum Historycznego, które zostało otwarte w 1920 roku. W salach prezentowane są znaleziska archeologiczne z Kaukazu i i znad Morza Czarnego oraz ciekawostki o osobach ważnych dla Soczi.
Wokół Soczi
Pierwszym obowiązkowym punktem w pobliżu Soczi jest Krasna Polana. Arena zmagań olimpijskich w przyszłości ma stać się głównym centrum sportów zimowych w Rosji. Przed Igrzyskami Olimpijskimi na Polanę doprowadzono drogę z miasta, powstały tutaj nowoczesne trasy m.in. biegowe, zjazdowe i do snowboardu. Z ważniejszych dla nas dyscyplin na Krasnej Polanie odbędą się jeszcze drużynowe i indywidualne skoki narciarskie (15 i 17.02) i biegi (15, 22 i 23.02).
Miłośnicy pieszych wędrówek i przyrodnicy blisko Soczi też znajdą coś dla siebie. Miasto otacza drugi najstarszy w Rosji park narodowy, który chroni góry Kaukazu Zachodniego. Na 200 hektarach powierzchni żyje wiele gatunków ssaków takich, jak żubr i zagrożony wyginięciem lampart perski. Liczne szlaki turystyczne prowadzą do najciekawszych miejsc w parku. Jednym z nich jest 30-metrowy Wodospad Agura w Wąwozie Aguriańskim, który toczy wody ze szczytów Kaukazu do Morza Czarnego.
Na uwagę zasługuje również pobliski Kaukaski Rezerwat Biosfery. W 1979 roku, dzięki dużej różnorodności ekosystemów z unikatowymi roślinami i zwierzętami, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na terenie rezerwatu żyją m.in. żubrobizony, koziorożce kaukaskie i rysie. Udając się na wędrówkę, zobaczymy piękne górskie krajobrazy, a przy odrobinie szczęścia - tutejszych mieszkańców.