W obawie przed rozprzestrzenianiem się nowego wariantu koronawirusa Delta, Słowacja zmieniła zasady wjazdu dla turystów, także z Polski. Przepisy weszły w życie 9 lipca, wcześniej kraj zamknął niektóre przejścia graniczne z Polską. Betonowe zapory wywołały chaos i protesty mieszkańców m.in. w Leluchowie, gdzie pikietowali mieszkańcy gminy Muszyna. O otwarcie granic zabiegali także samorządowcy. W czwartek Ambasada Słowacji poinformowała, że wszystkie przejścia graniczne z Polską znów są otwarte. Zmieniły się jednak zasady wjazdu dla turystów. Wraca m.in. obowiązkowa kwarantanna. Kto jest z niej zwolniony?
ZOBACZ TEŻ: O tym powinien pamiętać każdy rodzic. Zabierz na wakacje z dzieckiem
Wakacje 2021. Słowacja po zmianie przepisów. Jakie zasady obowiązują turystów po 9 lipca?
Warunkiem wjazdu do Słowacji jest wypełnienie formularza on-line (https://korona.gov.sk/en/ehranic). Z tego obowiązku zwolnione są osoby poniżej 12 lat oraz osoby podróżujące przez Słowację tranzytem. Przekroczenie słowackiej granicy bez obowiązku poddania się pięciodniowej kwarantannie będą miały tylko osoby uważane za w pełni zaszczepione. Za takie uważa się przyjeżdżających z zagranicy, którzy przyjęli dwie dawki i od drugiej upłynęło 14 dni lub zostali zaszczepieni pierwszą dawką i nie minęło 21 dni. Osoby, które otrzymały tylko jedną dawkę, traktowane będą jako zaszczepione tylko do 9 sierpnia. Później pierwsza dawka uznawana będzie jedynie u ozdrowieńców. Z kolei zaświadczenia o przechorowaniu Covid-19 stracą ważność 9 sierpnia2021. Od tego dnia dodatkowym wymogiem dla takich podróżnych będzie zaszczepienie się przynajmniej pierwszą dawką preparatu przeciwko Covid-19. Słowacka policja podkreśla, że wszelkie zaświadczenia, także europejskie certyfikaty, mogą być kontrolowane nie tylko na przejściach granicznych, ale także wewnątrz kraju. Funkcjonariusze apelują, aby osoby przekraczające granice miały przygotowane potrzebne dokumenty w formie elektronicznej lub wydrukowanej. Od 9 lipca kontrole na granicach są jeszcze bardziej szczegółowe. Zmieniły się też zasady tranzytu - za nieprzestrzeganie grozi wysoki mandat. Szczegóły poniżej.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM
NA TEMAT:
Wakacje 2021. Tranzyt przez Słowację. Zmiany od 9 lipca
Podróżni wjeżdżający do Słowacji w ramach tranzytu mają na przejazd 8 godzin i mogą zatrzymywać się tylko na stacjach benzynowych. Kierowcy muszą respektować trasy wyznaczonych korytarzy tranzytowych. Dla podróżujących z Polski na Węgry lub do Austrii wyznaczone są trasy: od przejścia granicznego Chyżne -Trstena, przez Dolny Kubin, Martin, Żylinę i Bratysławę do przejścia Kittse koło Bratysławy lub Czunovo-Rajka. Wyznaczony jest też korytarz od przejścia w Chyżnem przez Rużomberok, Bańską Bystrzycę i Zwoleń do przejścia Szahy-Parassapuszta. Na Węgry i do Austrii można się dostać także przez przejście graniczne Skalite-Zwardoń i dalej przez Czadcę i Kysucke Nove Mesto do Bratysławy. Czwarta trasa przewiduje tranzyt przez przejście Barwinek-Vyszny Komarnik i dalej przez Przerov i Koszyce na przejście słowacko-węgierskie w Milhost’-Tornyosnemeti. Złamanie zasad może być karane mandatem w wysokości około 1600 euro (ok. 7280 zł). Co ważne - Polacy nie mogą podróżować tranzytem do Czech. Jadąc do tego kraju, trzeba wybierać trasy przez Polskę i przekraczać polsko-czeskie przejścia graniczne.