Słowacja każdego roku cieszy się dużym powiedzeniem wśród turystów z Polski. Słowackie Tatry, jaskinie, kaniony oraz bogata historia, kultura czy fantastyczne aquaparki sprawiają, że również w wakacje 2021 wielu rodaków odwiedzi ten kraj podczas urlopu. Tym bardziej, że Polska znalazła się w zielonej grupie krajów, której obywatele zwolnienie są z obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy. Na wakacje 2021 Słowacja stworzyła semafor turystyczny regulujący zasady wjazdu i powrotu na terytorium tego kraju z zagranicy, zgodnie z którym kraje całego świata oznacza się różnymi kolorami (zielony, czerwony lub czarny) w zależności od panującej w nich sytuacji epidemicznej. Polska oraz i inne państwa członkowskie UE, a także Australia, Chińska Republika Ludowa, Grenlandia, Islandia, Izrael, Korea Południowa, Makau, Norwegia, Nowa Zelandia, Singapur i Tajwan zostały uznane za kraje niskiego ryzyka. Nie oznacza to jednak, że możemy swobodnie podróżować i nie myśleć o testach, szczepionkach i zaświadczeniach. Jakie są aktualne zasady wjazdu do Słowacji dla turystów z Polski?
ZOBACZ TEŻ: Co warto zabrać na wakacje? O tym nie zapomnij, a ułatwisz sobie życie
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM
Słowacja na wakacje 2021 – kwarantanna, testy, obostrzenia. Aktualne zasady wjazdu dla turystów
Do niedawna wjazd do Słowacji był dla Polaków bardzo utrudniony. Niemal każdy musiał liczyć się z obowiązkową kwarantanną. Jednak na wakacje 2021 nasi południowi sąsiedzi luzują restrykcje. Od 31 maja obywatele polscy wjeżdżający do Republiki Słowackiej z terytorium Polski lub innych krajów grupy zielonej nie podlegają kwarantannie. Trzeba jednak spełnić kilka warunków. Z kwarantanny i testów na obecność COVID-19 zwolni są posiadacze paszportów szczepionkowych lub, ci którzy posiadają zaświadczenie o szczepieniu. Od przyjęcia ostatniej dawki preparatów: Pfizer i Moderna musi upłynąć min. 14 dni. W przypadku szczepionek AstraZeneca (pierwsza dawka) lub Johnson&Johnson co najmniej 28 dni od szczepienia. Z kwarantanny i testów zwolnieni są też ozdrowieńcy, nie dłużej niż 180 dni od zachorowania. Oczywiście ci, także muszą pamiętać, by udowodnić, że przechorowali już COVID-19. Pozostali turyści również będą mogli uniknąć kwarantanny, ale pod warunkiem, że przedstawią negatywny wynik testu PCR. Trzeba także zgłosić swój przyjazd za pośrednictwem strony internetowej https://korona.gov.sk/ehranica/ (formularz w angielskiej wersji językowej: https://korona.gov.sk/en/ehranica/). Osoby przylatujące na terytorium Słowacji samolotem są dodatkowo zobowiązane do wypełnienia elektronicznego formularza znajdującego się na stronie internetowej https://www.mindop.sk/covid/. Powyższe zasady obowiązują do 8 lipca 2021. W piątek 9 lipca w życie wchodzą nowe przepisy dla turystów, które obejmują także Polaków. Od tego dnia przy wjeździe na Słowację będzie obowiązywać 14- dniowa kwarantanna dla wszystkie osób, które nie zostały zaszczepione przeciwko COVID-19. W przypadku obowiązkowej kwarantanny pierwszy test, który ją zakończy, będzie można wykonać po pięciu dniach. natomiast od najbliższego poniedziałku, 5 lipca w Słowacji zostaną wprowadzone bardziej szczegółowe kontrole graniczne. Służby mają sprawdzać większość samochodów, wjeżdżających do kraju. System będzie się zmieniał w zależności od bieżącej sytuacji epidemicznej.
Słowacja na wakacje 2021- bez formularza kwarantanna i mandat
Jak pisaliśmy wyżej,mimo, że Słowacja honoruje paszporty szczepionkowe, to i tak trzeba wypełnić zgłoszenie przyjazdu. W formularzu dostępnym na stronie internetowej https://korona.gov.sk/en/ehranica wpisujemy imię, nazwisko, numer telefonu komórkowego, adres mailowy oraz zamieszkania w Polsce.Są też pytania o szczepienie - kiedy i jaki preparat przyjęła osoba, która chce wjechać do Słowacji ewentualnie czy ma aktualny wynik testu PCR lub status ozdrowieńca. Turyści, którzy nie zgłoszą przyjazdu, po przekroczeniu granicy, automatycznie zostaną objęci 14-dniową kwarantanną. Dodatkowo niezależnie od kwarantanny, jak podaje "Rzeczpospolita" turyście, który nie dopełni nowych obowiązków, może grozić mandat do 1659 euro czyli około 7,5 tys zł.