SŁOWACJA

Wakacje w słowackich Tatrach. 7 pomysłów na udany urlop

materiały prasowe, 5.07.2016

Słowacki Raj

fot.: www.shutterstock.com

Słowacki Raj
Słowackie Tatry to nie tylko miejsce dla wędrowców, taterników czy zapalonych rowerzystów. Z przyjemnością można tu odpocząć w basenach termalnych, odkryć piękno jaskiń czy… zagrać w golfa.

Tłumy w Zakopanem i na najbardziej popularnych szlakach mogą zniechęcić miłośników górskich krajobrazów do Tatr. Na szczęście Tatry to nie tylko Giewont i Morskie Oko – po słowackiej stronie na turystów czekają równie malownicze trasy, aquaparki i baseny termalne oraz parki linowe dla urlopowiczów spragnionych adrenaliny.

Słowackie Tatry to również relaksacyjne spacery nad brzegiem Szczyrbskiego Jeziora czy Liptowskiego Morza albo kajakowe zmagania w rwących nurtach Hornadu, wijącego się przez słynny Słowacki Raj. Ponadto obszar ten znany jest z wielu jaskiń pełnych fantazyjnych stalaktytów i stalagmitów.

NA TEMAT:

1. Zabawa w aquaparkach i relaks w spa

Niedaleko Liptowskiego Mikułasza znajduje się Tatralandia – największy aquapark w całej Słowacji. Na miłośników wodnych atrakcji czeka tu aż 14 basenów, w tym 9 całorocznych, a także ponad 30 zjeżdżalni wodnych.

Centralnym punktem Tatralandii jest Tropical Paradise – ogromna hala z prawdziwymi palmami i tropikalną roślinnością oraz basenami z wodą morską i termalną, a także z basenem do nurkowania.

Osoby szukające relaksu odnajdą go w Saunowym Świecie Celtów, kompleksie z 21 saunami.

Tymczasem w znajdującej się niedaleko Beszeniowej warto odwiedzić Gino Paradise – 8 krytych i otwartych basenów termalnych. Beszeniowa oferuje również kompleks spa z kilkunastoma saunami, komorą lodową i jacuzzi.

Ten aquapark jest znany z leczniczych wód geotermalnych. Można się tu zanurzyć w wodzie, wypływającej z głębokości prawie 2 tysięcy metrów, co doskonale wpływa m.in. na układ oddechowy.

Miłośnicy Tatralandii i Gino Paradise mogą korzystać z jednego karnetu, wspólnego dla obu obiektów.

Tatralandia

Tatralandia. Fot. Materiały prasowe

2. Śladami Celtów i gotyckich ruin

W Havranoku odnajdziemy magiczną celtycką osadę ze świątynią, w której wiele wieków temu składano ofiary ze zwierząt i ludzi. Grozę tego miejsca wzbudzają zwierzęce czaszki umieszczone niemal na każdym kroku.

Ciekawą historię Tatr odkryjemy na Drodze Gotyckiej. Jest to jedyna na Słowacji tematyczno-kulturalna trasa tego rodzaju. Przemierzając ją, można odwiedzić między innymi Zamek Spiski, Spiską Kapitułę, kościół sakralny we wsi Żehra, Czerwony Klasztor, Zamek Lubowniański, kościół św. Jakuba w Lewoczy, gdzie znajduje się najwyższy na świecie drewniany ołtarz, czy wyjątkowy kościół artykularny w Kieżmarku, wpisany na listę UNESCO, zbudowany bez użycia gwoździ.

3. Tajemnice jaskiń

W całej Słowacji znajduje się ponad 6 tysięcy jaskiń. Największą popularnością cieszą się jaskinie w Tatrach i ich okolicach. Na przykład przy drodze z Łysej Polany do Smokowca, nieopodal Tatrzańskiej Kotliny, możemy zrobić sobie przerwę na zwiedzanie Jaskini Bielskiej, w której pierwsze instalacje świetlne zamontowano już w 1896 roku.

W Niskich Tatrach, jadąc Doliną Demianowską w stronę Chopoka, czeka prawdziwy rarytas: Demianowska Jaskinia Wolności, która ze względu na wyjątkowe nacieki uchodzi za jedną z najpiękniejszych jaskiń w całej Europie. Niesamowite widoki czekają zwłaszcza w dolnej części, pełnej lodowych nacieków i bajecznych wodospadów.

Z kolei w południowej części Słowackiego Raju, w dolinie Hnilca, znajduje się Dobszyńska Jaskinia Lodowa, figurująca na liście światowego dziedzictwa przyrody UNESCO.

4. Spływy kajakowe

Amatorzy kajakarstwa chętnie próbują swoich sił na spływie Popradem, rzeką wyznaczającą granicę między Polską a Słowacją, która po stronie słowackiej biegnie przez Poprad oraz Kieżmark, między Tatrami Wysokimi i Magurą Spiską a Górami Lewockimi, a następnie wpływa do Kotliny Lubowelskiej.

Z kolei przez wapienne wąwozy, kaniony i doliny Słowackiego Raju przepływa rzeka Hornad, dostarczając kajakarzom niezapomnianych wrażeń.

5. Parki linowe

Na turystów spragnionych adrenaliny i pięknych widoków czekają w Tatrach liczne parki linowe.

W miejscowości Szczyrbskie Jezioro amatorzy mocnych wrażeń mogą spróbować swoich sił w Wiewiórczym Parku, oferującym dwie trasy: trudną dla dorosłych i łatwiejszą dla dzieci.

Natomiast w parku linowym w Tatrzańskiej Kotlinie dorośli mogą przejść się po trasie Pająk, a najmłodsi próbować swoich sił na mniej wymagającej trasie Mini Spider.

6. Odpoczynek nad jeziorem

Wokół Szczyrbskiego Jeziora przebiegają malownicze trasy i ścieżki dydaktyczne zarówno dla spacerowiczów, biegaczy, jak i całych rodzin z dziećmi, a obecność lasów iglastych wpływa wyjątkowo korzystnie na ludzki organizm.

Dodatkowo dzieci mogą poszaleć w Parku Mini Tatralandia, który oferuje między innymi możliwość jazdy minisamochodami, ścianę wspinaczkową czy trampolinę.

Warto również wiedzieć, że Szczyrbskie Jezioro to jedyne jezioro w całych Tatrach, po którym można pływać łódką.

Z kolei w Tatrach Niskich, na zachód od Liptowskiego Mikułasza znajdziemy Liptowskie Morze – największe słowackie sztuczne jezioro. Jest to doskonałe miejsce do uprawiania różnych sportów wodnych, jednak ogranicza się aktualnie do jednego ośrodka we wsi Liptovský Trnovec.

7. Golf

W Tatrach nie będą się nudzić nawet zapaleni golfiści. W klubie golfowym Black Stork w Wielkiej Łomnicy jest do dyspozycji 27-dołkowe pole golfowe. Warto dodać, że na tym terenie tradycja grania w golfa sięga ponad 100 lat – już w 1906 roku szlachta Górnego Uhorska zagrała swój pierwszy turniej w Tatrzańskiej Łomnicy.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.