Francuskojęzyczna Genewa jest jednym z najbardziej kosmopolitycznych miast na świecie. To tu swoją europejską siedzibę ma Organizacja Narodów Zjednoczonych, a swoje centrale – Światowa Organizacja Zdrowia i Czerwony Krzyż.
NA TEMAT:
TOP 5 atrakcji Genewy:
- Jezioro Genewskie z fontanną Jet d'Eau,
- Katedra Saint-Pierre,
- Plac Bourg-de-Four,
- Muzeum Zegarmistrzostwa i Emalierstwa,
- Zegar kwiatowy Horloge Fleuri.
Symbolem miasta jest Jet d’Eau, fontanna u brzegów Jeziora Genewskiego (fot. shutterstock.com), której strumień wody osiąga wysokość 140 metrów. W nocy jest pięknie oświetlona, lecz najlepiej podziwiać ją z pewnej odległości. Śmiałkowie mogą spróbować podejść bliżej, ale uwaga – będzie to mokra przygoda, co zimą może nie być przyjemne.
Stare miasto z dzielnicą handlową jest sercem Genewy. Dominuje nad nim katedra Saint-Pierre. Z północnej wieży tej trzynawowej bazyliki roztacza się niepowtarzalny widok na całe miasto i jezioro. Jednak właściwym centrum starówki jest Place du Bourg-de-Four, uważany za najstarszy plac w Genewie. Wybrzeże, promenady, liczne parki tętniące życiem, uliczki starego miasta i eleganckie sklepy zapraszają do spacerów i zakupów.
Podróż w czasie
Obok fontanny i międzynarodowych organizacji kolejnym symbolem Genewy są zegarki. To stąd wywodzą się najsłynniejsze marki świata! Historię rozwoju cechu zegarmistrzowskiego w mieście możemy prześledzić w Muzeum Zegarmistrzostwa i Emalierstwa (Musée de l’Horlogerie et de l’Emaillerie), gdzie znajdziemy wiele pięknie inkrustowanych eksponatów.
Równie fascynującą kolekcję możemy obejrzeć w muzeum firmy Patek – Patek Philippe czy w największym na świecie salonie Rolexa na Rue de Rhône.
Jednak najsłynniejszym genewskim zegarem jest Horloge Fleuri, czyli zegar kwiatowy w Ogrodzie Angielskim. Niezwykle popularny wśród turystów jest hołdem dla lokalnego przemysłu.
Festiwal L'Escalade
Miasto kusi bogatą ofertą kulturalną. W Grand Théâtre, czyli genewskim teatrze operowym, występują słynni artyści z całego świata, a lokalne muzea mogą się poszczycić znakomitymi zbiorami.
Każdego roku w Genewie obchodzone jest święto L’Escalade, upamiętniające bohaterską obronę miasta przed wrogim najazdem w 1602 roku. Z tej okazji odbywają się w mieście liczne procesje, których uczestnicy przebrani są w stroje z epoki. Dzieci chodzą od drzwi do drzwi śpiewając tradycyjne pieśni, a wszędzie serwowane jest grzane wino, tradycyjny napój L’Escalade. Głównym atrybutem tego święta są czekoladowe garnki wypełnione marcepanowymi figurkami warzyw. Upamiętniają one dzielną kucharkę, która wylała garnek z zupą na wroga wspinającego się na mury i tym samym zaalarmowała straże.