Bez samochodu
Najlepszym przykładem na to, w jaki sposób Saas-Fee dba o zachowanie przyrody w niezmienionym stanie jest zakaz poruszania się po mieście pojazdami spalinowymi. Dlatego z samochodem będziemy musieli rozstać się na parkingu przy wjeździe. Ale bez obaw, na dworcu obok parkują busy z napędem elektrycznym, które zawożą turystów do hotelu. W samym Saas-Fee bez problemu dotrzemy wszędzie pieszo, a w razie potrzeby do dyspozycji są taksówki elektryczne.
3 razy „naj”
Wycieczkę na górujący nad Saas-Fee szczyt Mittelallalin (3456 m n.p.m.) warto podsumować wizytą w największej obrotowej restauracji na świecie – Allalin. Gdy wykonuje ona pełny obrót, doskonale widać wszystkie 4-tysięczniki w okolicy, których łącznie jest 18. Atrakcją samą w sobie jest wjazd na górę – najpierw gondolą (do stacji Felskinn), a potem najwyżej położoną koleją na świecie zwaną Metro Alpin, która mknie przez wydrążony w skale tunel o długości 1,7 km. Niedaleko szczytu warto zobaczyć też największy na świecie pawilon lodowy o kubaturze 5,5 tys. m sześciennych!
W centrum Saas-Fee warto zobaczyć skansen szałasów i drewnianych spichlerzy, które ściągnięto z Alp (tam zastąpiły je nowocześniejsze konstrukcje). Miłośnicy etnografii powinni odwiedzić również Saaser Museum, gdzie znajdują się m.in. eksponaty związane z kulturą regionu. Przybliża ono również historię niemieckiego pisarza Carla Zuckmayera, który ostatnie lata życia spędził właśnie w Saas-Fee.
Narty w Saas-Fee
fot. shutterstock.com
Dolina Saas obejmuje 4 doskonale przygotowane pod kątem narciarzy regiony turystyczne, które jednocześnie oznaczone są jako 3 strefy narciarskie:
- Saas-Fee (strefa nr 1)
- Saas-Almagell (strefa nr 1)
- Saas-Grund (strefa nr 2) i
- Saas-Balen (strefa nr 3)
Po trasach w dwóch pierwszych ośrodkach możemy szusować w ramach jednego skipassu. Dzięki temu narciarze mają do dyspozycji ponad 140 kilometrów nartostrad położonych na wysokości do 3,5 tys. m n.p.m. i obsługiwanych przez 46 wyciągów.
Najtrudniejszym zjazdem jest pełen muld Oberer Spielboden zwany także Białą Perłą.
Na stokach znajdują się snowparki o bardzo wysokim standardzie, gdzie odbywają się zawody na poziomie europejskim i światowym. Wśród nich Morenia Freestyle Park. Z myślą o najmłodszych stworzono także dobrze wyposażony kids' park.
Po nartach warto zrelaksować się w jednej z lokalnych dyskotek np. bardzo popularnym Popcornie albo klubie Poison.
Ceny skipassów i podatek turystyczny
6-dniowy skipass dla dorosłych (powyżej 20 lat) kosztuje 365 CHF, młodzież (16-20 lat) – 311 CHF, dzieci (6-16 lat) – 183 CHF.
W Szwajcarii należy opłacić podatek turystyczny doliczany do rachunku hotelowego (osoby powyżej 16 lat – 4,5 CHF/noc, dzieci i młodzież w wieku 6-16 lat – 2,25 CHF/noc). Nieznacznie mniej zapłacimy w schroniskach (odpowiednio 2 i 1 CHF/noc). Warto zapytać gospodarza o visitor's card, dzięki której możemy liczyć na zniżki np. na podmiejski parking.
Wokół stoków
W Dolinie Saas popularne są wycieczki na nartach biegowych i skiturach (łącznie ponad 80 km tras). Około 60 km szlaków zagospodarowano pod rakiety śnieżne. Ci, którzy lubią nieskrępowaną zabawę na śniegu, mogą spróbować nowatorskich form aktywności takich jak airboarding, snowscooting czy heli-skiing.