Bardzo często wycieczki do Anglii ograniczają się do krótkiego city breaku w Londynie. Stolica Wielkiej Brytanii przyciąga m.in. zabytkową architekturą, bogatą ofertą kulturalną i bardzo ciekawymi muzeami. Zwiedzającym sprzyja fakt, że wiele atrakcji Londynu jest darmowych.
NA TEMAT:
Jednak nie warto kończyć swojej wizyty tylko na stolicy. W Anglii ciekawych miejsc jest znacznie więcej. Urokliwe miasteczka, cuda architektury, piękne krajobrazy – zdecydowanie jest w czym wybierać.
Ciekawe miejsca w Anglii
YORK, PÓŁNOCNA ANGLIA
Jednym z ciekawszych miejsc w Anglii, jest miasto York w hrabstwie Yorkshire, u zbiegu rzek Ouse i Foss, znane głównie z bogatej historii. Powstało ponad 2 tys. lat temu i przez dłuższy okres było największym miastem w tej części Wielkiej Brytanii. W średniowiecznych budowlach przeplatają się ślady wikingów i Rzymian. Pierwsi zdobyli miasto w 866 roku i zajmowali je przez 200 lat. Dla Rzymian York był główną bazą militarną. W tym mieście zmarł cesarz Septymiusz Sewer, Konstancjusz I Chlorus – ojciec Konstantyna I Wielkiego, zaś sam Konstantyn został tu obwołany cesarzem.
Oprócz rzymskich zabytków atrakcją Yorku są liczne kościoły, poza tym puby. Przewodnicy twierdzą nawet, że z każdego punktu miasta w obrębie murów miejskich można zobaczyć przynajmniej jeden pub i jeden kościół. Największym jest średniowieczna katedra, która pod względem wielkości nie ma sobie równych w całej Anglii.
OKSFORD, POŁUDNIOWA ANGLIA
Oksford słynie z najstarszego anglojęzycznego uniwersytetu świata. Nazwa miasta pochodzi od dwóch słów: ox (wół) i ford (bród). To dlatego, że w Oksfordzie, gdzie wody Cherwell wpadają do Tamizy, można było pokonać obie rzeki w bród, najczęściej wozem zaprzęgniętym w woły.
Miasto posiada bardzo wiele atrakcji turystycznych, częściowo związanych z uniwersytetem. Będąc w Oksfordzie, nie sposób nie zajrzeć do Ashmolean Museum, w którym znajdują się pokaźne zbiory sztuki i artefaktów z wykopalisk archeologicznych, a także Bodleian Library, jednej z najstarszych bibliotek uniwersyteckich. By spojrzeć na miasto z góry, warto wybrać się na Carfax Tower, wieżę usytuowana w centrum Oksfordu.
CAMBRIDGE, POŁUDNIOWA ANGLIA
Drugi najstarszy uniwersytet w Anglii, najlepszy w kraju i jeden z najlepszych na świecie, leży 100 km dalej, w Cambridge, jednym z najchętniej odwiedzanych przez Polaków miast w Wielkiej Brytanii. Niemal wszystkie budynki uczelni założonej w 1209 r. to dziś zabytki architektury. Do najbardziej znanych należą Trinity Hall, college z 1350 roku, który specjalizuje się w naukach prawnych, i King's College z 1441 roku, przy którym znajduje się jedna z najpiękniejszych kaplic w Anglii. W czasie wycieczki po okolicy można podziwiać domy, m.in. Stephena Hawkinga, fizyka i kosmologa, i Davida Gilmoura, muzyka.
W pobliskim Madingley znajduje się amerykański cmentarz wojenny, w Duxford Imperial War Museum, a w Grantchester dom poety Ruperta Brooke'a.
COTSWOLDS HILLS, ŚRODKOWA ANGLIA
Blisko 80-km pasmo wapiennych wzgórz, wśród których ukryte są źródła Tamizy, przyciąga sielskimi krajobrazami. Wycieczka do Cotswolds będzie idealna dla miłośników zwiedzania na świeżym powietrzu. Niemal wszystko – od psich bud, ogrodowych murków i domów aż po kościoły i zamki – wykonane jest z wydobywanego w miejscowych kamieniołomach materiału. W Cotswolds zachwycają też słomiane strzechy pokrywające budynki.
Północna część wzgórz uważana jest za bardziej malowniczą niż południowa ze względu na wyższe pagórki. Na wysokości 300 m, przy skrzyżowaniu ośmiu dróg leży Stow-on-the-Wold, jedno z najwyżej zlokalizowanych miasteczek Anglii, którego początki sięgają czasów prehistorycznych.
Perłą architektoniczną Cotswolds jest także Chipping Campden. Główna ulica miasteczka ma kształt łagodnego zakola i składa się z niziutkich średniowiecznych kamieniczek ciasno przylepionych do siebie.
Położone nieopodal miasteczko Tewkesbury słynie z pięknych zajazdów i karczm, z których najstarsza „Pod Starym Czarnym Niedźwiedziem” pochodzi z 1308 roku, a pobliska „Pod Chmielem” uwieczniona została nawet przez Karola Dickensa w powieści „Klub Pickwicka”.
BATH, POŁUDNIOWA ANGLIA
Bath leży w pobliżu jedynych naturalnych źródeł geotermalnych na Wyspach Brytyjskich. W uzdrowiskowym miasteczku, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, znakomicie zachowały się rzymskie łaźnie i pijalnie wód. Miejsce zachwyca też georgiańską architekturą, m.in. budynkami z piaskowca, które perfekcyjnie wkomponowują się we współczesną zabudowę.
Bath było celem wycieczek już 2 tys. lat temu. Piękno uzdrowiska i dobroczynny wpływ wód na człowieka ponownie przyciągnęły turystów w XVIII wieku. Sto lat później Bath stało się centrum życia towarzyskiego Anglii. Do term zaczęli zjeżdżać przedstawiciele elity. Dziś wielu przyjezdnych wierzy, że woda mineralna z Bath jest lekarstwem na rozmaite przypadłości.
W Bath można podziwiać też place z zabudową tarasową w kształcie zakoli i słynny Pulteney Bridge, czyli jeden z nielicznych Europie mostów, który z zewnątrz wygląda jak arkada, w środku zaś mieści sklepy i butiki.
KRAINA JEZIOR, PÓŁNOCNA ANGLIA
W Krainie Jezior w Kumbrii zobaczymy mnóstwo ciekawostek przyrodniczych m.in. najgłębsze jezioro w Wielkiej Brytanii – Wastwater (86 m), najwyższy klif nadmorski między Walią i Szkocją i najwyższe góry w Anglii z sięgającym 978 m n.p.m. szczytem Scafell Pike. W 11 rezerwatach w Krainie można zaobserwować liczne gatunki sów, jego największą atrakcją są jednak jeziora: jest ich tu blisko 20, wśród nich największe i najgłębsze w Anglii – Windermere.
Miejsce to wielokrotnie opisywali poeci romantyczni, którzy czerpali z niego inspiracje m.in. Beatrix Potter, Arthur Ransome i William Wordsworth. Dom Wordswortha w Grasmere jest obecnie otwarty dla turystów. To za ich sprawą Kraina Jezior, której część chroni park narodowy, jest powodem zmartwień ekologów. Duża liczba odwiedzających, która przekracza 15 mln rocznie (!), grozi m.in. szybką eksploatacją wód.
STRATFORD-UPON-AVON, ŚRODKOWA ANGLIA
Miasto położone w hrabstwie Warwickshire nad rzeką Avon znane jest jako miejsce urodzin i śmierci Williama Shakespeare'a. Miłośnicy literatury przybywają tu od czasu jego śmierci w 1616 roku, a miejsce jest dziś literackim sanktuarium największego dramaturga Anglii. W Stratford siedzibę ma również Royal Shakespeare Company, która przed londyńskimi premierami zazwyczaj najpierw w tym mieście wystawia sztuki mistrza. W mieście największą atrakcją jest dom dramatopisarza, w którym zachowało się częściowo oryginalne wnętrze.
Warto wstąpić również do Nash's House & New Place w Stratford. To pierwszy dom męża Elizabeth Hall, wnuczki Shakespeare'a. Zachowały się tu oryginalne meble, obrazy i tapety z czasów Tudorów. W Stratford mieści się również Halls Croft, były dom córki Shakespeare'a, Susanny, i jej męża doktora Johna Halla. Do dziś przyjezdni mogą podziwiać pokoje mieszkalne i gabinet lekarski ze stylowymi meblami i historycznymi narzędziami medycznymi.
Niespełna dwa kilometry od Stratford, w Shottery, turyści mogą oglądać Anne Hathaway's Cottage, czyli rodzinny dom żony Shakespeare'a. W farmerskim budynku pokrytym strzechą zachowało się wiele pamiątek rodzinnych.
Około 5 kilometrów od centrum Stratford leży dom Mary Arden – matki Shakespeare'a. Na farmie można zobaczyć, jak wyglądało życie na wsi.