Flotylla 1000 statków, imprezy i pikniki uliczne na terenie całej Wielkiej Brytanii, koncert BBC w Pałacu Buckingham, 4000 jubileuszowych latarni w całym Zjednoczonym Królestwie oraz na Wyspach Normandzkich, Wyspie Man i w krajach Wspólnoty Narodów, msza dziękczynna w katedrze św. Pawła i uroczysty przejazd królowej ulicami Londynu. Jeszcze nie umilkły dzwony po ślubie Kate i Williama, a Wielka Brytania szykuje się do kolejnego wydarzenia z rodziną królewską w roli głównej – diamentowego weekendu 2–5 czerwca z okazji całorocznych obchodów diamentowego jubileuszu królowej Elżbiety II, która od 60 lat zasiada na tronie.
DIAMENTOWY WEEKEND - PROGRAM:
2 czerwca (sobota)
The Epsom Derby, czyli wyścigi konne z udziałem Elżbiety II
3 czerwca (niedziela)
Flotylla 1000 statków na Tamizie: królewska flotylla rozpocznie się o 14:30 pod mostem Battersea Bridge i zakończy ok 17:30 pod mostem Tower Bridge. W skład parady wchodzić będą łodzie napędzane siłą ludzkich mięśni, holowniki, łodzie rybackie i towarowe, jednostki sił zbrojnych, szalupy ratunkowe, łodzie motorowe, statki pożarnicze i pasażerskie z całej Wielkiej Brytanii, a także niektórych krajów Wspólnoty Narodów. Dziesięć części flotylli oddzielać będą od siebie łodzie z muzyką.
Na przodzie flotylli płynąć będą łodzie wiosłowe na czele z Glorianą, 27-metrową barką z 18 wioślarzami, w tym 2 złotych medalistów Sir Matthew Pinsent i Sir Steve Redgrave. Druga część flotylli składać się będzie z łodzi pod banderami krajów Wspólnoty Narodów, a w dalszej kolejności zobaczymy część królewską wraz ze statkiem flagowym, czyli królewską barką Spirit of Chartwell, na której pokładzie płynąc będzie królowa Elżbieta II i inni członkowie rodziny królewskiej.
Wydarzenie będzie można oglądać na żywo wraz z komentarzem na 50 dużych ekranach rozmieszczonych wzdłuż rzeki. Organizatorzy szacują, że około 1 mln ludzi będzie obserwować flotyllę nad Tamizą i na piknikach z telebimami. Impreza kosztować ma łącznie ok. 10 mln funtów, z których większa część pokryta została z prywatnych funduszy.
Wielki Lunch Jubileuszowy: Setki miast i miasteczek planują pikniki i uliczne imprezy, podobnie jak to było w latach 1977 i 2002 z okazji srebrnego i złotego jubileuszu i w 2011 r. z okazji książęcego ślubu, kiedy impreza zgromadziła dwa miliony osób w Wielkiej Brytanii i za granicą. Menu jest zasadniczo dowolne, choć i w tym względzie rodzina królewska ma swoje sugestie. Wskazania dotyczą dań szczególnych np. przepisu na kurczaka koronacyjnego przygotowanego z okazji wstąpienia Elżbiety II na tron w 1953 roku czy na domowe ciasteczka podane podczas wizyty prezydenta USA Eisenhowera w Balmoral w 1960 roku.
Z okazji Wielkiego Lunchu w Londynie zostanie zamknięta po raz pierwszy w historii ulica Picadilly, gdzie zostanie rozstawiony 500-osobowy stół. W czasie tej imprezy ulicznej będzie można m.in.: przejść się po czerwonym dywanie z ostatniego rozdania nagród BAFTA, spróbować pieczonego wieprza od The Cavendish London, bawić się przy muzyce zespołu na co dzień grającego w Hotelu Ritz - The Ritz Restaurant's Resident Band, wziąć udział w animacjach przygotowanych przez Royal Academy.
4 czerwca (poniedziałek)
Koncert BBC w Pałacu Buckingham: na scenie przed Pałacem Buckingham odbędzie się koncert, transmitowany na telebimach m.in. w Hyde Parku i St James’s Park. Wystąpią m.in.: Elton John, Tom Jones, Annie Lennox, Madness, Paul McCartney, Kylie Minogue, Cliff Richard, Stevie Wonder. Tego wieczoru ma pojawić się także królowa. Koncert rozpocznie się o 19:30 i zakończy ok. 22:45 zaraz po zapaleniu jubileuszowej latarni przez królową.
Latarnie na Diamentowy Jubileusz Królowej: Jedną z tradycji Wielkiej Brytanii, sięgającą setek lat wstecz jest rozpalanie latarni. Łańcuch latarni, używany pierwotnie jako system komunikacji, z czasem stał się symbolem jedności miast, ciągłości państwa i granic. Obchodzono tak królewskie wesela, jubileusze i koronacje, oświetlając parki, pola, zamki, wieże kościelne, gospodarstwa rolne, plaże, ogrody, parkingi i szczyty gór. W latach 1977 i 2002 rozświetlały srebrny i złoty jubileusz Elżbiety II. W tym roku gigantyczna liczba 4000 jubileuszowych latarni zapalona zostanie przez Brytyjczyków w całym Królestwie oraz na Wyspach Normandzkich, Wyspie Man i w krajach Wspólnoty Narodów.
5 czerwca (wtorek)
Msza Dziękczynna i przejazd karetą królewską: o 10:30 królowa i inni członkowie rodziny królewskiej wezmą udział we mszy dziękczynnej w katedrze św. Pawła. Po mszy odbędzie się oficjalny przejazd Elżbiety II karetą królewską z Westminster Hall do Pałacu Buckingham. Po przejeździe rodzina królewska pojawi się na balkonie i będzie podziwiać przelot samolotów RAF’u. Wydarzenie będzie również transmitowane na telebimach w Hyde Parku, St Jamse’s Park i na Trafalgar Square.
Jej Królewska Mość Elżbieta II
Królowa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, od roku 1953 jest głową Zjednoczonego Królestwa i szesnastu krajów tzw. Wspólnoty Narodów (Commonwealth Realms). 6 lutego 1952, mając zaledwie 25 lat, została królową - w dniu śmierci swojego ojca Jerzego VI.
Jej oficjalna koronacja odbyła się 16 miesięcy później, w dn. 2 czerwca 1953. W tym roku Elżbieta II świętuje diamentowy jubileusz i po królowej Wiktorii (1897 r.) jest dopiero drugą monarchinią, która cieszy się z obchodzenia tak szacownej rocznicy.
NA TEMAT: