LONDYN

Londyn: Hyde Park - czyli powiedz, co myślisz

, 4.04.2019

Fontanna w Hyde Parku

fot.: Istock

Fontanna w Hyde Parku
Królowa rozważała możliwość zamknięcia Hyde Parku i przekształcenia go w prywatne ogrody. Premier Walpole zapytany, ile kosztowałaby realizacja, odparł - pół żartem, pół serio - „tylko koronę, Pani".
artykul sponsorowany

Do Hyde Parku (tel. 0300 061 2000; www.royalparks.org.uk; codz. 5.00-północ; wstęp wolny) należy wejść od strony Triumphal Screen obok Apsley House. Wzniesienie tej monumentalnej bramy zamówił u Decimusa Burtona król Jerzy IV w latach 20. XIX w. wraz z budową Łuku Triumfalnego Wellingtona. Rankiem można zobaczyć Straż Przyboczną królowej, która codz. o 10.30 ( o 9.30 w nd.) opuszcza koszary przy South Carriage Drive i przejeżdża przez park do Horse Guards Parade na ceremonię zmiany warty. Rotten Row to droga prowadząca ze wschodu na zachód od Speakers' Corner, jest pozostałością dawnej Ro-ute du Roi, czyli drogi królewskiej z pałacu Kensington do Westminster. Była to pierwsza droga w Anglii oświetlona nocą przez 300 lamp naftowych.

NA TEMAT:

Hyde Park - jezioro Serpentine

Następnie spacerem po Hyde Parku należy pójść na północny zachód Serpentine Road, mijając po drodze pawilon muzyczny po prawej stronie i ogród różany po lewej, aby dojść do północnego brzegu jeziora Serpentine. Jezioro powstało w 1730r. na zlecenie królowej Karoliny, która rozkazała zasypać rzekę Westbourne. Stało się sławne w 1830 r., gdy ciężarna żona poety Shelleya popełniła samobójstwo, rzucając się w lodowatą toń. Dwa tygodnie później Shelley poślubił Mary Wollstonecraft Godwin. Obecnie przy jeziorze działa klub pływacki, organizujący co roku słynne bożonarodzeniowe zawody pływackie (tel. 020 770 634 22; www.serpentinelido.com). Po lewej stronie, gdy dochodzi się do jeziora, jest Dell Cafe, a kawałek dalej Boathouse, gdzie od marca do października można wypożyczyć łodzie i rowery wodne lub wybrać się na wycieczkę łodzią pasażerską, zasilaną energią słoneczną. Idąc dalej, dociera się do granicy między Hyde Parkiem a Kensington Gardens, wyznaczonej przez West Carriage Drive. Należy skręcić w lewo, minąć Powder Magazine (pierwotnie służył do magazynowania prochu) i przejść na drugą stronę mostu zaprojektowanego przez Johna Renniego w 1826 r. Po lewej stronie drogi po przeciwnej stronie mostu znajduje się pomnik fontanna, wzniesiony ku czci księżnej Diany (Princess Diana Memorial Fountain), zaprojektowany przez amerykańską architekt Kathryn Gustafson. Ta bardzo pomysłowa fontanna wzbudziła wiele kontrowersji już po otwarciu w 2004 ze względu na wysoki koszt budowy (3 miliony 600 tysięcy funtów) oraz konieczność kłopotliwej konserwacji.

Hyde Park
Hyde Park / fot. shutterstock.com

Kensington Gardens

Za West Carriage Drive znajdują się już Kensington Gardens  (tel. 020 729 821 41; www.royalparks.org.uk; codz. od 6.00 do zmierzchu; wstęp wolny). Królowa Karolina (żona Jerzego II) rozważała możliwość ponownego zamknięcia parku i przekształcenia go w prywatne ogrody. Jednak premier Walpole zapytany, ile kosztowałaby realizacja takiej decyzji, odparł „Tylko koronę, Pani".

Serpentine Gallery

Dróżka odchodząca od drogi prowadzi prosto do Serpentine Gallery (tel. 020 740 260 75; www.serpentinegallery.org.uk; codz. 10.00-18.00; wstęp wolny). W tym dawnym budynku herbaciarni wzniesionym w 1934 r. w stylu klasycystycznym odbywają się duże wystawy sztuki nowoczesnej i współczesnej. Co roku na wiosnę jednemu z ważnych architektów (Daniel Libenskind, Rem Koolhaas itd.) zleca się budowę tuż obok tymczasowego pawilonu (czerwiec-wrzesień).

Albert Memorial

Drogowskazy przy dróżce prowadzą na południowy zachód do Albert Memorial, pomnika zamówionego przez królową Wiktorię dla uczczenia pamięci ukochanego męża księcia Alberta, który zmarł na tyfus w 1861 r. Ten utrzymany w stylu neogotyckim monument   został   zaprojektowany przez sir George'a Gilberta Scotta i odsłonięty w 1872 r. Jego centrum stanowi pozłacany posąg Alberta trzymającego w rękach katalog Wystawy Światowej z 1851. Figurę otaczają liczne przedstawienia kontynentów oraz długi fryz z białego marmuru zawierający podobizny 187 poetów i malarzy. Po przeciwnej, południowej stronie drogi wznosi się Royal Albert Hall (tel. 020 758 932 03; www.royalalberthall.com), sala koncertowa otwarta w 1871 r., w której odbywają się prestiżowe imprezy muzyczne.

Albert Memorial
Albert Memorial, Londyn / fot. shutterstock.com

Kensington Palace

Następnie, aby dotrzeć do Kensigton Palace (tel. 020 793 795 61; www.hrp.org.uk; codz. III-X 10.00-18.00, XI-II 10.00-17.00; wstęp płatny), należy kierować się na zachód i pójść ścieżką po prawej stronie, prowadzącą na północny zachód. Budynek stał się własnością królewską w 1689 r., gdy Wilhelm III zakupił go w nadziei, że wiejskie powietrze złagodzi objawy jego astmy. Autorem pierwszej przebudowy był Christopher Wren, a kolejnej, na zlecenie Jerzego I, William Kent. Obecnie jest on oficjalną rezydencją księcia i księżnej Kentu. Do największych atrakcji pałacu należy Kolekcja Strojów Dworskich, zawierająca między innymi czternaście sukienek noszonych przez księżną Dianę, jak również bogate stroje używane z okazji wielkich wydarzeń państwowych. Ogromne wrażenie robi również królewska klatka schodowa ozdobiona portretami dworzan Jerzego I, pędzla Williama Kenta.

Ogrody pałacowe

Na wschód od pałacu, znajduje się ogród w stylu holenderskim, a po drugiej stronie ścieżki posąg królowej Wiktorii, wyrzeźbiony przez jej córkę, księżniczkę Ludwikę dla uczczenia pięćdziesięciolecia panowania matki. Na północ znajduje się Oranżeria, gdzie królowa Anna lubiła jadać podwieczorki, ta przyjemność dostępna jest również dla zwykłych śmiertelników. Nieco dalej jest Plac Zabaw im. Diany Księżnej Walii (Diana, Princess of Wales Memorial Playground), gdzie dzieci mogą poszaleć w nagrodę za dobre zachowanie w Oranżerii. A jeżeli zmęczą się, mogą wraz z rodzicami odpocząć w kawiarni serwującej ciastka i lody. Wreszcie można opuścić park przez bramę przy Orme Square, czynną po 17.00 (po 16.00 w zimie). Na Bayswater Road należy skręcić w stronę stacji metra Queensway lub do Cafe Diana.

Elektronika w najlepszej cenie! Kupuj AGD, telewizory, laptopy, smartfony z rabatem na stronie Electro kody rabatowe.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.