NA TEMAT:
To już ostatnie godziny Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Po blisko 4 letniej batalii o północy, kraj opuści Wspólnotę. Brytyjczycy zdecydowali o rozwodzie Londynu z Brukselą w referendum w 2016 roku. 31 stycznia brexit stanie się faktem. W piątek, około godziny 19, brytyjska flaga z budynku Rady Europejskiej zostanie zdjęta i schowana razem z flagami innych państw spoza Unii. Nie oznacza to jednaki, że Zjednoczone Królestwo zerwie wszystkie kontakty ze Wspólnotą. Czas od 1 lutego do końca 2020 roku, będzie okresem przejściowym.
Brexit staje się faktem. Co z Polakami na Wyspach?
31 stycznia 2020 roku to symboliczna i formalna data brexitu. Polacy, podobnie jak przedstawiciele innych państw powinni złożyć wniosek o przyznanie statusu osoby osiedlonej. Brytyjskie władze podają, że nie zrobiło tego jeszcze blisko 400 tysięcy z 905 tysięcy Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Ostateczny termin mija 30 czerwca 2021 roku.
Podróż do Wielkiej Brytanii po brexicie. Będzie potrzebny paszport?
Formalne wyjcie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej rozpoczyna negocjacje dotyczące dalszej współpracy Londynu i Brukseli. Czas od 1 lutego do 31 grudnia 2021 roku jest okresem przejściowym. Przez kolejne 11 miesięcy Wielka Brytania nadal będzie przestrzegać unijnych przepisów dotyczących przemieszania się. Polacy, którzy planują podróże do Zjednoczonego Królestwa lub z Wysp do innych państw, mogą być spokojni – paszport i wiza nie będą potrzebne, wystarczy dowód osobisty.