Historia zamku w Windsorze sięga XI wieku. Został wzniesiony przez Wilhelma Zdobywcę – księcia Normandii i króla Anglii. Początkowo budowla służyła głównie celom obronnym, dopiero Henryk I zaczął traktować ją jako rezydencję.
Gmach był wielokrotnie przebudowywany. W XII wieku Henryk II wyburzył drewniane obiekty i postawił w ich miejsce zamek z kamienia. Wówczas odbiegał jeszcze od kształtu, w jakim można podziwiać go obecnie.
W XIV wieku dobudowana została Okrągła Wieża, natomiast w kolejnym stuleciu rozpoczęła się budowa późnogotyckiej kaplicy św. Jerzego, w której odbył się ślub księcia Harry’ego i Meghan Markle.
Dlaczego właśnie tutaj? Ceremonia zaślubin księcia Williama i Kate Middleton miała miejsce przecież w Opactwie Westminsterskim. Jedak to właśnie w kaplicy zamku Windsor książę Harry został ochrzczony w 1984 roku.
Warto wspomnieć, że na zamku Windsor książę Karol oświadczył się Dianie Spencer – matce Williama i Harry’ego.
Obecny kształt rezydencja zawdzięcza Jerzemu IV, który odrestaurował budowlę w XIX wieku.
Dziś to największy zamieszkany zamek świata. W ramach ciekawostek można dodać, że tutejsza kuchnia jest najstarszą działającą kuchnią w kraju. Przyrządzano tu posiłki dla 32 władców!
Wielki pożar zamku Windsor
20 listopada 1992 roku w prywatnej kaplicy królowej Wiktorii wybuchł pożar. Przyczyną był uszkodzony reflektor. Najpierw zaczęła płonąć zasłona, w przeciągu kilku minut ogień rozprzestrzenił się w sali św. Jerzego. Wkrótce płomienie trawiły już kolejne pomieszczenia.
Pracownicy robili wszystko, by uchronić wielką kolekcję dzieł sztuki przed zniszczeniem. W pośpiechu wynosili m.in. zabytkowe meble, obrazy van Dycka i Rubensa oraz cenną porcelanę. O dziwo, nie udało się uratować jedynie dwóch dzieł.
Ugaszenie pożaru zajęło 15 godzin. W akcji brało udział ponad 200 strażaków! By uzbierać fundusze na rekonstrukcję pomieszczeń zamkowych, udostępniono zwiedzającym pałac Buckingham.
Wnętrza zamku Windsor
Zamek Windsor jest otwarty dla zwiedzających. Apartamenty reprezentacyjne odwiedza rocznie ponad milion turystów.
W środku warto zwrócić uwagę na Salę Waterloo, która powstała, by uczcić zwycięstwo nad Napoleonem. Znajduje się tu wiele portretów członków rodziny królewskiej i innych ważnych osobistości. Wrażenie robi także indyjski dywan utkany w Agrze dla królowej Wiktorii – cesarzowej Indii. Jest uznawany za największy bezszwowy dywan na świecie. Waży aż dwie tony! Podczas pożaru w 1992 roku potrzeba było aż 50 osób, żeby go zrolować i wynieść w bezpieczne miejsce.
W wielu apartamentach podziwiać można arcydzieła światowego malarstwa. W komnatach króla (King’s Drawing Room, King’s Bed Chamber, King’s Dressing Room) uwagę przyciągają prace m.in. Rubensa, Canaletta, van Dycka i Rembrandta.
Grand Reception Hall, czyli główna sala przyjęć, została stworzona przez Jerzego IV. Jest uważana za najwspanialsze pomieszczenie w zamku Windsor. Największe wrażenie robi zwykle malachitowa waza, podarowana królowej Wiktorii przez cesarza rosyjskiego Mikołaja I Romanowa w 1839 roku. Dziś trudno uwierzyć, że sala była niemal doszczętnie zniszczona w wyniku pożaru.
Kaplica św. Jerzego – miejsce ślubu księcia Harry’ego i Meghan Markle
Kaplica św. Jerzego jest jednym z najlepszych przykładów architektury gotyckiej w całej Anglii. Jej budowa rozpoczęła się w XIV wieku za panowania króla Edwarda III. Jednak obecny kształt zyskała w kolejnych stuleciach – prace ukończono dopiero w 1528 roku.
Będąc w środku, koniecznie trzeba spojrzeć do góry – sklepienie wachlarzowe naprawdę robi wrażenie.
W kaplicy św. Jerzego znajdują się grobowce wielu władców, m.in. Elżbiety – królowej matki, która zmarła w 2002 roku.
Odbywały się tu również królewskie śluby. To tutaj 19 maja 2018 roku odbył się ślub księcia Harry’ego i Meghan Markle.
Zamek Windsor – informacje praktyczne
Windsor jest oddalony o ok. 35 km od centralnego Londynu. Zamek wciąż jest królewską rezydencją, królowa Elżbieta II spędza w nim większość prywatnych weekendów, dlatego nie zawsze jest otwarty dla zwiedzających.
W dniach 17-19 maja, na czas przygotowań do ślubu księcia Harry’ego i Meghan Markle i samą ceremonię zamek był zamknięty. Aktualne informacje na temat dostępności posiadłości dla zwiedzających znajdują się na stronie: www.royalcollection.org.uk.
Bilet wstępu dla dorosłych kosztuje 23,50 GBP (ok. 120 zł), studenci z ważną legitymacją oraz seniorzy powyżej 60 roku życia zapłacą 19,30 GBP (ok 105 zł). Osoby niepełnosprawne i do 17-go roku życia kupią bilet za 13,50 (ok. 70 zł), a dzieci, które nie skończyły jeszcze 5 lat, wchodzą bezpłatnie.
Na zwiedzanie zamku Windsor warto przeznaczyć ok. 3 godz. Teren jest rozległy, lepiej więc włożyć wygodne obuwie.