Cinque Terre to park narodowy i najbardziej malowniczy odcinek wybrzeża Morza Liguryjskiego na północy Włoch. Znajduje się tu 5 niewielkich miasteczek, usytuowanych na stromych zboczach górskich i imponujących klifach.
Między miejscowościami kursują pociągi, jednak można dostać się do nich również pieszo. Wędrówki są jedną z bardziej popularnych aktywności w tym regionie. Wytyczono tu wiele szlaków o różnym stopniu trudności.
Cinque Terre zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
NA TEMAT:
Monterosso al Mare
Monterosso jest najbardziej wysuniętą na zachód i największą miejscowością Cinque Terre. Zamieszkuje ją około 2 tysiące mieszkańców. Prawdopodobnie powstała jako pierwsza z pięciu wiosek. Posiada również największą plażę. Nie trzeba jej długo szukać – znajduje się tuż przy wyjściu z dworca kolejowego.
Miasteczko podzielone jest na dwie części: starszą, pamiętającą jeszcze czasy średniowiecza oraz nową, bardziej nowoczesną. Zwiedzając miasteczko, warto zobaczyć średniowieczny zamek, wznoszący się na wzgórzu San Cristoforo, przespacerować się wąskimi uliczkami i zajrzeć do kościoła św. Jana Chrzciciela.
Vernazza
Nie ma tu co prawda tak dużej plaży jak w Monterosso, ale z powodzeniem można opalać się na molo. Kąpiel jest również dozwolona, ale trzeba zachować ostrożność, ponieważ woda jest tu dość głęboka.
Życie koncentruje się tutaj na głównym placu, skąd rozciąga się wspaniały widok na Morze Liguryjskie. Znajduje się tu również sporo restauracji. W miasteczku warto zwrócić uwagę na kościół św. Małgorzaty Antiocheńskiej, wzniesiony w XIV wieku.
Corniglia
Miasteczko położone jest na wysokości ok. 100 m n.p.m. By dostać się do centrum, trzeba pokonać niemal 400 schodów. Z dworca kolejowego kursuje również autobus.
Nie znajdziemy tutaj pięknej, piaszczystej plaży, ale nie oznacza to, że nie można skorzystać z uroków kąpieli morskiej. Na tym kamienistym odcinku wybrzeża nie brakuje plażowiczów. Między Corniglią a Vernazzą znajduje się również plaża nudystów, Guvano.
Największym zabytkiem jest niewątpliwie kościół św. Piotra wzniesiony w XIV wieku.
Manarola
Manarola słynie z charakterystycznych domów-wież. Miejscowość zlokalizowana jest na stromej skarpie. Nie ma tutaj plaży, ale można opalać się na skałach, z których można skakać do wody. Mniej odważni mogą skorzystać z niewielkich drabinek.
Warto przespacerować się uliczkami miasteczka oraz zobaczyć kościół św. Wawrzyńca oraz ruiny średniowiecznej twierdzy.
Riomaggiore
Historia Riomaggiore sięga XIII wieku. Miasteczko rozciąga się na zboczu wzgórza, a kolorowe fasady budynków wspaniale kontrastują z kolorem wody. Miłośnicy plażowania i kąpieli morskich znajdą tu skalistą plażę. Krajobraz jest tu bardziej dziki.
W Riomaggiore warto wybrać się do kościoła św. Jana Chrzciciela XIV wieku, można również zobaczyć zamek oraz zabytkowe kaplice.
Zobacz więcej zdjęć w galerii.