RZYM

Ograniczą wizyty w Kaplicy Sykstyńskiej? Turyści źle wpływają na stan fresków

Beata Kaźmierczak, 3.11.2014

Watykan: Kaplica Sykstyńska

fot.: Gopal Seshadrinathan, shutterstock.com

Watykan: Kaplica Sykstyńska
Momentami w Kaplicy Sykstyńskiej tłoczy się nawet 2 tysiące osób, a liczba zwiedzających w zeszłym roku zbliżyła się do 6 mln. Dyrektor Muzeów Watykańskich, Antonio Paolucci, zapowiedział ograniczenie liczby turystów do 20 tys. osób dziennie.

Aby zapobiec niszczeniu fresków podczas wizyt milionów turystów rocznie, w Kaplicy Sykstyńskiej zmodernizowano klimatyzację i system oświetleniowy. Nowe rozwiązania techniczne zostały zaprezentowane podczas dwudniowej konferencji, która zbiegła się z 450 rocznicą śmierci Michała Anioła oraz 20 rocznicą ostatniej gruntownej renowacji kaplicy. Oświetlenie, na które składa się 7 tys. żarówek LED, ukryto w ścianach. Pierwsi odwiedzający od razu zwrócili uwagę, że lampki uwypuklają piękno fresków i sprawiają „bajeczne wrażenie”. Nowy system klimatyzacji ma na celu szybszą wymianę powietrza, utrzymanie stałej temperatury oraz wilgotności, a przede wszystkim zminimalizowanie udziału czynnika ludzkiego, przez który freski niszczeją.

NA TEMAT:

Zwiększą kolejki do Kaplicy Sykstyńskiej?

To właśnie nadmierna liczba turystów, którzy codziennie tysiącami odwiedzają Muzea Watykańskie, sprawia że malowidła są narażone na ciągłe zmiany warunków atmosferycznych w kaplicy, co ma ogromne znaczenie dla konserwacji „Sądu Ostatecznego”. Dyrektor Paolucci zwrócił uwagę, że nowa technologia ma pozytywny wpływ na stan malowideł. Mimo to ograniczenie liczby zwiedzających do 20 tys. osób dziennie nie jest wykluczone. Miałoby to korzyści również dla turystów, którzy mogliby kontemplować dzieła sztuki w mniejszym ścisku. Limity są kwestią dyskusyjną, lecz z pewnością zostaną wprowadzone, jeśli liczba odwiedzających się nie zmniejszy.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.