WŁOCHY

Sycylia: Viva la fiesta! Festiwale i święta na Sycylii [wiosna-jesień]

Maria Brzezińska, 26.03.2015

Sycylia

fot.: www.shutterstock.com

Sycylia
Z procesji na paradę, z jarmarku na odpust, z wyścigu aut na zawody windsurfingu, z festiwalu kwiatów na przegląd filmowy – wszystko to na Sycylii, wyspie kulinarnych koneserów, którzy uwielbiają świętować.

O czubek włoskiego buta opiera się trójkątna wyspa – to Sycylia, kraina o skomplikowanej historii. Przez setki lat przechodziła z rąk do rąk: walczyli o nią Grecy, Fenicjanie, Rzymianie i Hiszpanie. Dziś Sycylijczycy, znani z ciepła i otwartości, szczycą się wieloma zabytkami, różnorodnością architektury i bogatą kulturą. Jej ważną część stanowią teatrzyki kukiełkowe, liczne święta (nazywane tutaj sagre) i festiwale. Czy to w Wielkanoc, Boże Ciało, Zielone Świątki czy w święta lokalnych patronów, przez sycylijskie miasteczka przechodzą widowiskowe procesje. Okres od marca do października to czas niezliczonych jarmarków kulinarnych na wyspie. Do tego przeglądy muzyki poważnej, festiwale teatralne, ludowe festyny – zabawie nie ma końca!

NA TEMAT:

Sycylia  Festiwal kwiatów w Noto

Kiedy: Trzeci weekend maja

W maju, w Noto – mieście o pięknej architekturze, pełnym barokowego przepychu – jedna z głównych uliczek w centrum, Via Corrado Nicolaci, jest cała wysypana kwiatami: właściwie, setkami tysięcy kwiatów. Kolorowe płatki tworzą dywan z ogromnymi, kilkumetrowymi „rysunkami”, których tematyka co roku się zmienia. Kwiaty wypełniają również miejskie sadzawki i fontanny. To niesamowite wydarzenie, które z całą pewnością można nazwać jednym z najciekawszych festiwali na Sycylii, odbywa się tutaj od ponad 20 lat. Ciężka praca wielu artystów, którzy starają się na trotuarze odtworzyć z kwiatów swoje projekty, rozpoczyna się w piątek, a kończy w sobotę o świcie. Przez cały weekend ich dzieło podziwiają tłumy mieszkańców i turystów, a w poniedziałkowe popołudnie przepiękny kobierzec ulega zniszczeniu, gdy przebiega po nim gromada miejscowych dzieci, wśród krzyków i śmiechu, tratując kwietne obrazy.

Wielkanoc na Sycylii

To jedno z ważniejszych świąt dla Sycylijczyków. Ludzie zakładają odświętne stroje, wychodzą do parków lub spotykają się ze znajomymi i krewnymi na głównych placach miast. Społeczności z różnych stron Sycylii obchodzą Wielkanoc w inny sposób. W Trapani odbywa się 20-godzinna procesja, której uczestnicy dźwigają ciężkie posągi. W Prizzi można zobaczyć taniec diabła, a w San Viaggio Piatini przepiękne dekoracje z warzyw, owoców i zbóż. W klasztorze San Martino della Scala, nieopodal Palermo, wypuszcza się gołębie, co symbolizuje nadejście wiosny.

MARSALA

Położona na zachodzie Sycylii Marsala, słynąca m.in. z wina marsala, używanego do wyrobu tiramisu, ożywa tuż przed procesją organizowaną wieczorem, w Wielki Czwartek. Początki tej tradycji sięgają XVII wieku: w uroczystościach brali udział zarówno możni, jak i pospólstwo. Dziś, tak jak dawniej, mieszkańcy wkładają historyczne stroje i odtwarzają Mękę Pańską oraz śmierć Chrystusa. Ubrani na złoto mężczyźni w jarmułkach na głowach zaczynają się kręcić wkoło i klaszcząc rytmicznie w ręce, śpiewają Szalom Izrael [pokój Izraelowi]. Za nimi kroczą przebrane postacie, odgrywając biblijne sceny: Jezus niesie krzyż; nogi ma spętane łańcuchami – idący za nim strażnicy szturchają go i popychają, wołając: „Rusz się, Nazareńczyku”. W tle słychać przygrywającą orkiestrę, aktorów jest ponad stu, a z ulicy, okien i balkonów wszystkiemu przypatrują się mieszkańcy.

Sycylia od kuchni  sycylijskie święta i festiwale kulinarne

Przez cały rok Sycylijczycy organizują jarmarki związane z płodami ziemi. Czasem przybierają one postać dożynek na zakończenie zbiorów, a niekiedy są po prostu świętem produktu lub potrawy z danego regionu. Niektóre przepisy liczą nawet tysiące lat!

ŚWIĘTO STAROŻYTNYCH SMAKÓW

Kiedy: 14-23 VIII 2015

Do tak dawnych czasów nawiązuje np. Sagra degli Antichi Sapori, czyli święto starożytnych smaków, w ​​Aci San Antonio w Katanii. Z reguły obchodzone w ostatnią niedzielę sierpnia, jest okazją, by spróbować tradycyjnych dań kuchni sycylijskiej – m.in. domowego makaronu, pieczonej kiełbasy czy chleba ze specyficzną mieszanką ziół – i przyjrzeć się ich powstawaniu.

 

SYCYLIJSKI FESTIWAL RICOTTY

Kiedy: 23-25 IV 2015

Kulinarne festyny często poświęcone są pysznym włoskim serom, z których największą popularnością cieszy się znana i u nas ricotta. Sagre della Ricotta odbywają się w niejednym sycylijskim miasteczku, ale najbardziej znany jest festyn w Vizzini. Niewielka miejscowość specjalizuje się w wyrobie ricotty od dawien dawna; ser ten doceniają nie tylko Sycylijczycy, ale również mieszkańcy kontynentalnych Włoch. Święto organizowane jest tutaj od ponad 30 lat i co roku przyciąga dziesiątki tysięcy turystów, którzy z upodobaniem przyglądają się produkcji białawego przysmaku w wielkich kadziach. Oprócz stoisk z flagowym wyrobem miasta, zobaczymy tu również stragany z ręcznie malowaną ceramiką, występy artystów, a nawet mieszkańców przebranych w stroje z epoki.

 

ŚWIĘTO MOSTARDY I OPUNCJI

Kiedy: połowa października

Kulinarne święta na dobre rozkręcają się jesienią. W małym, położonym pośród winnic i plantacji opuncji miasteczku Militello, u stóp majestatycznej Etny, w październiku odbywa się Sagra della Mostarda e Fico d’India, czyli Święto „Mostardy” i Opuncji. W dniu festynu ulice rozbrzmiewają muzyką i śpiewaną legendą, przejeżdża kolorowa parada sycylijskich wózków, przystrojonych kwiatami, na głównym placu tańczą  mieszkańcy, a na straganach wystawiane są kulinarne specjały. Są i pieczone kasztany, i różne rodzaje orzechów, aż wreszcie dochodzimy do stoisk ze słynną mostardą. Deser powstaje na bazie winogron lub opuncji i z reguły ma galaretowatą konsystencję, chyba że zostanie poddany suszeniu na słońcu i utworzy twarde talarki, na których wyrysowuje się potem ozdobne wzory.

W zasadzie całą Sycylię można zwiedzić trasą „od jarmarku do jarmarku”, na każdym z nich próbując innego specjału: arancino (smażonych ryżowych kulek z mięsnym lub serowym nadzieniem), ryb capone, owczego sera pecorino, wariacji na bazie karczocha lub kuskusu i wielu innych smakołyków.

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL LATAWCÓW

W maju wszyscy miłośnicy latawców, wodnych sportów, tańca i... muzyki klasycznej powinni się znaleźć w płn.-zach. części Sycylii. Co roku, na pięknej plaży w San Vito Lo Capo, rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Latawców. Pokazom i akrobacjom towarzyszy muzyka, a latający cyrk pod szyldem Kite Tour objeżdża potem ulice i plaże Sycylii.

ŚWIATOWY FESTIWAL NA PLAŻY

Kiedy: 20-27 VI 2015

Obowiązkowo zahacza o Palermo, w którym od 1985 r. święci triumfy Światowy Festiwal na Plaży (World Festival on the Beach), rokrocznie przyciągający coraz więcej turystów. Widzowie przyjeżdżają tu podziwiać m.in. zawody windsurfingowe, kitesurfingowe, na katamaranach, w wiosłowaniu na deskach surfingowych (tzw. Stand Up Paddle). Atrakcji jest co niemiara – można spróbować swych sił w siatkówce plażowej, wakeboardingu („nartach wodnych”, tyle że na desce surfingowej), lotach na paralotni.

Jeśli wolimy mniej aktywny wypoczynek, wystarczy usiąść na plaży i podziwiać lotnicze akrobacje, skoki spadochronowe, a nawet pokazy szermierki. Wieczorami czas na kolejną porcję rozrywki – na dużej scenie odbywają się koncerty muzyki klasycznej czy jazzu, które później zamieniają się w wielką, plażową imprezę dancehall.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.