Do pierwszej wizyty na Sycylii szykowałam się starannie, obłożona przewodnikami – to były jeszcze czasy przedinternetowe. Sycylia szlakiem literackim i starożytnym, „Lampart” Viscontiego, „Ojciec Chrzestny”, mitologiczna Scylla i Charybda – powodów do poznania tej wyspy miałam długą listę. Oczywiście liczyłam na też na słońce i piękną pogodę! Tymczasem lotnisko w Palermo powitało mnie deszczem i chłodnym wiatrem. Pierwszym souvenirem sycylijskim okazała się więc parasolka, która choć przydała się tylko tuż po przylocie, służyła mi potem przez kilka dobrych lat. Niespodzianek na sycylijskich szlakach miało mnie czekać jeszcze wiele.
NA TEMAT:
Plaże Sycylii
Północne wybrzeże Sycylii jest z reguły skaliste, a wapienne i wulkaniczne góry wyrastają wysoko ponad morski brzeg. W małych, często dobrze ukrytych, szmaragdowych zatoczkach panują świetne warunki do nurkowania. Na południu za to piaszczyste plaże ciągną się kilometrami, a woda uznawana jest za jedną z najczystszych w basenie Morza Śródziemnego. W odróżnieniu do popularnych włoskich kurortów, sycylijskie wybrzeże nie jest tak hałaśliwe, zatłoczone i upstrzone tandetą. Ciągle jeszcze można znaleźć tu miejsca odosobnione, gdzie kąpiel staje się naprawdę intymną przyjemnością. Taką plażą jest m.in. Spiaggia Sabbie Nere – położona z dala od turystycznych szlaków, z czarnym drobnym wulkanicznym piaskiem, do której dotrzeć można jedynie łodzią.
Sycylia szczyci się również eleganckimi kąpieliskami i jachtowymi marinami. Najmodniejsze są Lido Mazzaro i Giardini-Naxos w pobliżu Taorminy. W Cefalu, niewielkim, ale cenionym ze względu na zjawiskową urodę miejscu, plażuje się w samym niemal miasteczku. Ma to tę zaletę, że wychodząc prosto z wody można przysiąść w jednej z nadbrzeżnych restauracyjek, aby spróbować grillowanego miecznika lub ośmiornicy. Południowe wybrzeże jest znacznie łagodniejsze od górskiej, kamienistej północy.
Sycylijskie smaki
Sycylia jest kulinarnym tyglem kulturowym, dania z kontynentalnych Włoch nabierają tutaj własnego, unikalnego smaku. Do spaghetti dodaje się np. ikrę tuńczyka, a pizze zwane scaccia są tutaj cienkie i kruche. Jednym z najlepszych przysmaków są arancini – chrupiące kule z ryżu z kremowym nadzieniem z ricotty, panierowane i smażone na głębokim tłuszczu. Sycylijską specjalnością jest też wino Marsala z lokalnych szczepów winogron, wzmacniane mocnym winnym destylatem.