Pomniki nie zawsze muszą być pamiątką ważnych wydarzeń historycznych. Coraz częściej spacerując po miastach zobaczyć możemy rzeźby, które nas zadziwiają, śmieszą, a niektóre nawet lekko przerażają. Przykładów nie trzeba szukać daleko. We wsi Biesiekierz w województwie zachodnio-pomorskim znajduje się przykładowo pomnik ziemniaka. Z kolei na białostockich plantach od kilku lat stoi podobizna Psa Kawelina. Problem w tym, że rzeźba niekoniecznie przypomina czworonoga.
NA TEMAT:
Park Vigeland, czyli park niecodziennych rzeźb
Bardzo dużo, bo aż ponad 200 oryginalnych pomników możemy podziwiać w norweskim Parku Vigeland. Kompleks jest uznawany za największy na świecie park rzeź wykonanych przez jednego artystę. Park jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok.
Rzeźby zostały wykonane z brązu, granitu i kutego żelaza. Gustav Vigeland był również odpowiedzialny za projekt i układ architektoniczny parku.
Większość dzieł znajduje się wzdłuż pięciu kilkusetmetrowych alejek. Najbardziej znane rzeźby w Parku to: Główna brama, Most z placem zabaw dla dzieci, Fontanna i Koło życia.
Dziwne rzeźby można możemy zaobserwować na całym świecie, i to nie tylko w miastach. Cześć z nich widać z daleka, niektórych natomiast musimy szukać pod nogami lub spacerując z głową zwróconą do góry. Oto 15 najdziwniejszych rzeźb świata.