Wasze wyprawy

Ałtaj, który warto zobaczyć

Góry ałtajskie (Rosja, północna Syberia)

fot.: LenkaSyberia

Góry ałtajskie (Rosja, północna Syberia)
Moim wielkim celem jest zmotywowanie ludzi do zwiedzania mojego rodzimego Ałtaju w Rosji, gdzie mieszkałam większość czasu mojego życia. Od dziecka byłam częstym gościem Ałtajkich gór.

Marzyło mi się spać w namiotach, patrzeć w nocy na gwiaździste niebo i słuchać szumu rwiącej błękitnej rzeki Katuń. Wielu turystów pędzących do Ałtaju i spieszących się, by jak najszybciej dotrzeć do Gór Ałtaju, nie wie nic o pięknym starym mieście Bijsk, które często zwane jest Bramą do Ałtaju.

Będąc w Warszawie, organizujemy spotkania poświęcone Syberii, wyjazdom, kulturze syberyjskiej przez naszą grupę „Ciepło Syberii”. Jedno z licznych spotkań było poświęcone obwodowi ałtajskiemu który warto zobaczyć. Pokazując slajdy zabytków, atrakcji, miejscowych mieszkańców Ałtaju, oczywiście mówiąc, że jestem także mieszkańcem Ałtaju. Po całym wywiadzie otrzymywaliśmy różne pytana na temat kolei transyberyjskiej i jedno ze wszystkich brzmiało w taki sposób:  „Jak Pani twierdzi, że jest Pani z Ałtaju, to dlaczego Pani nie ma skośnych oczu?” Ja oczywiście uśmiechnęłam się i wyjaśniłam, że Republika Ałtaj zamieszkana jest przez różne grupy, a dwie główne to Rosjanie oraz Ałtajczycy.

Rosjanie stanowią ponad połowę współczesnej ludności obwodu ałtajskiego, Ałtajczycy - około jednej trzeciej (około 70 tysięcy osób). Ałtajczycy to wspólna nazwa mongoloidów tureckich - Teleuci, Telengici, Kumandintci, Chelkanie, którzy posiadają mongolską twarz, ciemną skórę oraz skośne oczy.

Ałtaj moim zdaniem jest innym światem: świętym, tajemniczym, przyjaznym. Jadąc przez góry Ałtaj na szczytach przełęczy można zobaczyć liczne wstążki lub kamienne stosy na drzewach. Co to jest? Według wiary Ałtaju ludzie po śmierci stają się duchami obszaru, w którym umierają. Wstążki na drzewach są związane z duchami przełęczy. Drzewa, z których zwisają wstążki nazywane są drzewami szamańskimi. Jeszcze wcześniej zamiast wstążek na drzewach wiązano końskie włosie.

Takie przełęcze spotkać mozna na różnych odcinkach dróg do Republiki Ałtaj, gdzie powinieneś się zatrzymać i zaspokoić miejscowe duchy, ponieważ wjeżdżasz na ich teren. Aby poprosić o dobrą drogę na przełęczach wiąże się wstążki. Aby uspokoić duchy ognia, robi się ogniska. Aby marzenie się spelniło – buduje się piramidkę z małych kamieni na przełęczy (im wyżej, tym większa szansa, że marzenie się spełni).

Dziś nadal kontynuuje swoja tradycję, żeby przyjeżdżać co roku w Góry Ałtaju jadąc do miasta Bijsk, gdzie mieszkają moi rodzice. Studiowałam kiedyś w mieście Nowosybirsk i każdego lata przyjeżdżałam do rodziców na Ałtaj na wyprawę, a teraz już z Warszawy, gdzie obecnie mieszkam. Przez całe moje dzieciństwo spędziłam dużo czasu w podróży, przejeżdząjąc tą samą drogą Czujską przez doliny głównych rzek Ałtaju - Bija, Katuń, Czulyszman, Czuja i inne. Każdego lata słynny Trakt Czujski, 600-kilometrowy odcinek z Bijska do Taszanty, który znajduje się na granicy rosyjsko-mongolskiej, jest pełen samochodów przejeżdżajacych setki kilometrów malowniczych drog koło rzek, jezior, gór oraz znanej wszystkim rzeki Katuń.

Republika Ałtaj
Republika Ałtaj
Ałtajscy szamani w postaci magnesów
Ałtajscy szamani w postaci magnesów
Rzeka Katuń
Rzeka Katuń
Uzdrawiające źródła oraz wstążki na drzewach (Postój, Trasa Czujska Р256)
Uzdrawiające źródła oraz wstążki na drzewach (Postój, Trasa Czujska Р256)
Przed wjazdem do Swiętego Ałtaju (naładuj baterię, zostaw trochę pieniędzy dla Ducha drogi)
Przed wjazdem do Swiętego Ałtaju (naładuj baterię, zostaw trochę pieniędzy dla Ducha drogi)

TOP 5 MIEJSC NA AŁTAJU w trzy dni z „Bramy Ałtaju”

Pierwsza atrakcja – to rzeka Aja oraz wodospad Kamyszlinskij.

Konieczne jest wykonanie trasy z miasta Bijsk, później przez wioski Srostki, Majma, Manżerok.

Odległość od Bijska wynosi około 149 km. Z czego 3 km będziesz musiał iść pieszo. Mały kaskadowy wodospad znajduje się na lewym brzegu rzeki Katuń, w pobliżu ujścia rzeki Kamyszla. Bardzo popularne miejsce turystyczne.

 

Wodospad Kamyszlinski
Wodospad Kamyszlinski

Kolejną atrakcją są Błękitne Jeziora (Oczy rzeki Katuń).

Błękitne jeziora znajdują się w wiosce Czemal w Górnym Ałtaju, na lewym brzegu rzeki Katuń.

Te jeziora pojawiły się około 25 tysięcy lat temu. Obecnie Błękitne Jeziora to dwa lub trzy (w zależności od poziomu wody w Katunie) małych, ale dość głębokich jezior, do 17 metrów głębokości.

Błękitne jeziora są dostępne tylko jesienią i zimą. Zimą one pokazują swoje niesamowite właściwości. Gdy mrozy zakrywają nawet zbuntowane piękno Katuni, ciche Błękitne Jeziora nie zamarzają nawet w 20-stopniowym mrozie, a temperatura wody w nich wynosi około 9 stopni.

Na dnie jezior biją niezwykle potężne źródła, a zimą poziom wody w jeziorach jest wyższy niż w rzece Katuń. Woda jest krystalicznie czysta, wydaje się, że możesz łatwo dotrzeć do dna.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.