Wasze wyprawy

Atoklinten - święta góra Samów

Malina moroszka - złoto Północy

fot.: Globfoterka

Malina moroszka - złoto Północy
Jest w górach coś niezaprzeczalnie pięknego i kojącego. Jakaś tajemnicza siła, która pcha nas na sam szczyt, pomimo że ciało odmawia już posłuszeństwa i błaga o odrobinę odpoczynku. Góry niezależnie od swojej wysokości przyciągają jak najlepszy magnes.

Przez prawie rok mieszkałam w szwedzkiej Laponii. W ciągu tego czasu zdążyłam dotknąć wielu drzew i wysłuchać opowieści okolicznych ptaków. Zobaczyłam najpiękniejszy spektakl Matki Natury w postaci tańczącej na niebie zorzy polarnej i dywan gwiazd układających się w Drogę Mleczną. Głaskałam renifery i spałam w igloo. I choć podjęłam pewne próby, nie znalazłam jeszcze bazy św. Mikołaja… ;) Zyskałam jednak coś cenniejszego. Moje miejsce w Laponii.

Zorza polarna w północnej Szwecji
Zorza polarna w północnej Szwecji

Położona w Szwecji góra Atoklinten znajduje się w niewielkiej odległości od norweskiej granicy. Masyw leży 30 km od Tärnaby, które z roku na rok zyskuje sobie coraz większe grono miłośników zimowego szaleństwa. Zawsze gdy jestem w tych okolicach, czuję rosnący zachwyt i jednocześnie spokój. W ciszy podziwiam falujące szczyty i niekończące się jeziora.

Laponia poprzecinana jest tysiącami jezior otulonych śnieżnobiałymi szczytami
Laponia poprzecinana jest tysiącami jezior otulonych śnieżnobiałymi szczytami

Atoklinten, pomimo wielu imion, oznacza w języku Samów po prostu „tamtą górę”. Święte miejsce było dla rdzennych mieszkańców Laponii na tyle wyjątkowe, że nie potrzebowało dodatkowych określeń. Góra z biegiem czasu nie straciła na znaczeniu, a 940-hektarowy rejon, w którym się znajduje stanowi obecnie rezerwat kulturowy. Patrząc na to niezwykle malownicze otoczenie, trudno jest się dziwić, że górę traktowano z najwyższą czcią poprzez składanie jej ofiar i proszenie w trudnych chwilach o pomoc.

Coraz bliżej szczytu Atoklinten
Coraz bliżej szczytu Atoklinten

Pierwszy etap drogi na szczyt prowadzi w dużym stopniu przez las. Ścieżka jest dobrze oznaczona i łatwa do pokonania. W pewnych miejscach położono charakterystyczne w szwedzkich lasach wąskie i długie deski, które pomagają przejść trasę bez narażania się na stąpanie po mokrym, błotnistym terenie.

Szwedzkie ścieżki
Szwedzkie ścieżki

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.