Wasze wyprawy

Jakucja. Stopem na Biegun Zimna

Jakucja. Stopem na Biegun Zimna

fot.: marcinkalita

Wybrałem się tam zimą, w styczniu, czyli w okresie gdy, teoretycznie, panują tam największe mrozy. Celem mojej podróży było poczuć je na własnej skórze.

Żeby się dostać na Biegun Zimna trzeba było przejechać około 5 tys. kilometrów (zaczynałem z Tomska w Zachodniej Syberii). Odległość tę pokonałem pociągami (w plackartnych wagonach – wagony sypialne bez przedzialów i w kabinach lokomotyw spalinowych), stopem i, jak nie było samochodów na drodze, piechotą. Temperatura była różna od -15 do -50 stopni Celcjusza. Zdążyłem jednak poczuć namiastkę tego, co Rosjanie nazywają лютые морозы. Opis wyprawy na Biegun Zimna można znaleźć na http://marcinkalita.com/category/travels/jakucja/

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.