Wasze wyprawy

Karnawał w Wenecji

maski

fot.: wsinadal

maski
Jeszcze nawet nie zaczęły się Święta, a już czas planować karnawał. A przynajmniej, jeśli ktoś wybiera się na karnawał do Wenecji. Trzeba przecież zarezerwować nocleg, kupić kostium, bilet na samolot i najważniejsze – bilet na bal.

Prawdziwy bal zaczyna się późnym wieczorem w którymś z pałaców nad Canal Grande. Goście jedzą kolację, a czas urozmaicają im występy artystów. Po posiłku przychodzi czas na tańce. Obowiązują stroje balowe. Ceny niektórych biletów uwzględniają wypożyczenie kostiumów, najczęściej renesansowych. Niektórzy inwestują w taką atrakcję spore pieniądze. Innych zadawala elegancka suknia i maska. Obowiązkowo maska! Taka, która ukryje tylko oczy, albo taka na całą twarz. Może być wiązana albo trzymana w ręku, zdobiona brokatem albo piórami. To ona nadaje przyjęciu odpowiedni nastrój. Nastrój tajemniczości, zaskoczenia, niedopowiedzenia.

Bali karnawałowych w Wenecji jest kilka, w różnych terminach i cenach (od 190 euro wzwyż).

W ciągu dnia maskarady z renesansowych pałaców przenoszą się na ulice. Tłum zapełnia wąskie zaułki i mosty nad kanałami Wenecji. Wszyscy ciągną na Plac świętego Marka, który w lutowe weekendy staje się sceną najciekawszych wydarzeń karnawałowych. Ich kulminacja w roku 2019 przypada na 23 i 24 lutego. Jak zwykle ulicami via Garibaldi i Riva degli Schiavoni przejdzie parada "Festa delle Marie". Wenecjanie w orszaku, który zmierza na Plac świętego Marka na lektykach nieśli będą 12 dziewcząt. Parada ta upamiętnia wydarzenie z 946 roku, kiedy to piraci porwali dwanaście pięknych wenecjanek, lecz szybko zostali schwytani, a dziewczęta uratowane. Na kilka tygodni przed paradą co roku mieszkańcy Wenecji wybierają swoje "Marie". Pochód najlepiej oglądać popijając kawę w którejś z kafejek przy Riva degli Schiavoni. To najlepszy "punkt widokowy", żeby podziwiać wspaniałe kostiumy nie tylko wenecjan biorących udział w paradzie, ale również podążających za nimi turystów. Ścisk panujący na Placu świętego Marka może nam tę przyjemność zupełnie odebrać.

Następnego dnia gwoździem programu jest Lot Anioła. Co roku inna kobieta – najpiękniejsza z Marii z roku poprzedniego – w kostiumie anioła "leci" z dzwonnicy Bazyliki świętego Marka na ustawioną na środku placu scenę. Lot Anioła przypomina o wydarzeniu z 1548 roku, kiedy to pewien artysta "przeleciał" z dzwonnicy bazyliki św. Marka aż do Pałacu Dożów. Oczywiście zarówno w XVI wieku, jak i teraz "aniołowi" w jego locie pomagały liny.

W inne dni przewidywana jest barwna parada gondoli na Canal Grande, karnawał na wyspie Burano oraz wybór najpiękniejszej maski.

Podczas karnawału wszędzie panuje wesoła atmosfera. Nieznajomi uśmiechają się do siebie i chętnie pozują do zdjęć, podziwiają swoje kostiumy i maski, piją wino i jedzą spaghetti. Zabawa toczy się nie tylko na balach w wytwornych pałacach, ale, przede wszystkim, na ulicach i placach Wenecji. Każdy, kto ma odwagę pokazać się w przebraniu, może poczuć się jak gwiazda, bo z pewnością znajdzie się przechodzień, który zechce sobie zrobić z nim zdjęcie.

Karnawał w Wenecji
Karnawał w Wenecji
reporter
reporter
maski
maski
karnawał
karnawał
Kostium
Kostium
grupa
grupa
czerwony
czerwony

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.