Wasze wyprawy

Odkrywamy Szwecję

Odkrywamy Szwecję

fot.: Werkah

Szwecja krajem kontrastów? Nie zdajemy sobie sprawy z tego jak różnorodne jest to państwo.

Szwecja krajem kontrastów? Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego jak różnorodne i interesujące jest to państwo. Jednego Szwecji na pewno nie można odmówić – szczególnego charakteru i uroku. U naszego zamorskiego sąsiada świetnie poczują się zarówno ci, którzy lubią tradycyjne zwiedzanie, jak i zwolennicy aktywnego wypoczynku.

 

Południe Szwecji zdecydowanie różni się od północy, nie tylko pod względem klimatycznym, ale również kulturowym i architektonicznym. Podobnie jest z miastami – obok tętniących życiem aglomeracji (choć nie są one tak rozbudowane jak w innych krajach) znajdziemy urocze, małe miasteczka, w których czas jakby się zatrzymał. Trudno się oprzeć urokowi wąskich uliczek, kolorowych domków i – jak to w Szwecji często bywa – kontemplowania nadmorskich krajobrazów. Linia brzegowa Bałtyku to zresztą kolejna atrakcja – jeśli mamy nieco więcej czasu, warto wybrać się w rejs, również na szwedzkie wyspy, a jest ich naprawdę wiele.

 

Sztokholm

 

Stolica Szwecji nie bez powodu nazywana jest „Wenecją Północy”. To piękne miasto zbudowano na archipelagu ponad 20 tysięcy wysp i wysepek. Uwarunkowania przyrodnicze zdecydowały o niezwykłym charakterze Sztokholmu, jednego z najbardziej „zielonych” miast Europy. Turystów zachwyca „zgrabne” połączenie architektury, zieleni lasów i barw morza. To swoisty „patchwork”. Sama architektura szwedzkiej stolicy również nie jest jednolita. Pięknym, dostojnym zabytkom towarzyszą nowoczesne i ekologiczne budynki.

 

Będąc w Sztokholmie koniecznie trzeba przejść się wąskimi uliczkami Gamla Stan (Starego Miasta), aby poczuć atmosferę średniowiecznej historii, odwiedzić Pałac Królewski - Kungliga Slottet, warto też wybrać się statkiem do innej królewskiej rezydencji, Drottningholm. Sztokholm zaprasza także do zwiedzania kolekcji zgromadzonych w kilkudziesięciu muzeach, niewątpliwie najpopularniejszym jest Muzeum Okrętu „Vasa” – Vasamuséet.

 

To tylko nieliczne atrakcje Sztokholmu, nie zapomnijmy też o słynnym sztokholmskim Skansenie – najstarszym tego typu parku etnograficznym na świecie.

 

Miasta

 

W stolicy „odbija” się charakter całej Szwecji, Sztokholm jest głównym celem turystycznym, ale inne miasta mają również wiele do zaoferowania. Wymieńmy tu chociażby Göteborg i Malmö – drugie i trzecie co do wielkości miasto Szwecji.

 

Göteborg – będąc w tym mieście warto wybrać się do Galerii Fürstenberg prezentującej dzieła najwybitniejszych szwedzkich malarzy tworzących na przełomie XIX i XX w. Uwagę turysty przyciągną też zabytki, m.in. arsenał miejski Kronhuset, a do spokojnej kontemplacji życia miasta zaproszą liczne kawiarnie, szczególny urok będzie miała chwila z kawą w starych, robotniczych dzielnicach miasta. A skoro jesteśmy już przy kawie… to właśnie ten napój powinien nam się kojarzyć ze Szwecją, mieszkańcy tego kraju darzą ją szczególną admiracją, o czym świadczy zwyczaj picia kawy – fika, porównywalny z angielskim five o’clock.

 

Warto zwiedzić również Malmö – miasto w ostatnich latach zmienia swoje oblicze, z przemysłowego na postindustrialne. To idealne miejsce dla tych, którzy lubią nowe trendy w architekturze. Obok innych atrakcji miasta na największą wyrasta oddany do użytku w 2005 r. Turning Torso – najwyższy w Szwecji budynek mieszkalny. Wrażenia nie robi jednak tylko 190 metrów wysokości, ale charakterystycznie skręcony kształt wieżowca.

 

Potęga krajobrazu

 

Szwecja nie tylko miastami stoi. Dla wielu miłośników podróży największym skarbem tego kraju są krajobrazy – od typowo nadmorskich, przez wyspiarskie (największa wyspa Gotlandia to prawdziwy raj dla rowerzystów, to również ostoja spokoju, nazywana też Wyspą Wikingów i… nie zapominajmy - Pippi Långstrump) po być może największą atrakcję Szwecji – Laponię. Dziewiczy przyrodniczo teren, w którym odnajdziemy prawdziwe, surowe piękno natury, to czego na co dzień tak bardzo nam brakuje.

 

Podróż słynną Drogą przez Pustkowie wiodącą do tej niemal mitycznej krainy jest atrakcją samą w sobie. Dla każdego przekroczenie kręgu polarnego jest szczególnym przeżyciem (Jokkmokk). Nie mniejszym jest też zapewne spędzenie nocy w chyba najsłynniejszym szwedzkim hotelu – Jukkasjärvi, znanym jako Lodowy Hotel.

 

To tylko nieliczne z wielu szwedzkich atrakcji. Na szczęście dla kogoś, kto pokocha ten wyjątkowy kraj, podróż nie powinna stanowić żadnego problemu. Oferta przewozów lotniczych jest różnorodna i konkurencyjna cenowo, być może warto też wybrać się w podróż morską do Szwecji, co dla wielu turystów może okazać się prawdziwą przygodą.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.