Wasze wyprawy

Tunezja – kraj Berberów i pięknych widoków

Medyna w Hammamet

fot.: EMEK102

Medyna w Hammamet
Naszą podróż rozpoczęliśmy z początkiem października ubiegłego roku. Szczególnie polecamy ten okres, ponieważ nie doskwiera nadmiernie żar z afrykańskiego nieba i można spokojnie zwiedzać ten piękny kraj.

Tunezja położona jest w Afryce Północnej i zajmuje powierzchnię wielkości połowy Polski. Wybrzeże Tunezji na północy i wschodzie opływa Morze Śródziemne. Północ kraju jest górzysta i gęsto zalesiona. Im dalej na południe, ukształtowanie terenu zmienia się w coraz bardziej płaskie i suche.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od nadmorskiej miejscowości Hammamet, gdzie oprócz pięknej piaszczystej plaży i mnóstwa hoteli znajduje się Medyna, przypominająca zamek z piasku. Zbudowana przez Hafsydów w latach 1463-1474, gdzie w dzisiejszych czasach znajduje się bazar z przeróżnymi pamiątkami, czego tylko dusza zapragnie.

Następnie wybraliśmy się do przepięknej, górskiej oazy Chebiki. Otoczona jest ona masywami gór Atlasu, z uroczymi mini wodospadami i gajem palmowym. Malowniczo położone miejsce urzeka swoimi naturalnymi kolorami, soczysta zieleń palm kontrastuje z żółto-rudymi odcieniami skał i błękitnym niebem. Jedno z niepowtarzalnych miejsc na pograniczu piaszczystej Sahary i skalistych gór.

Naszym kolejnym obiektem zwiedzania było Koloseum El-Jem. Najlepiej zachowana rzymska budowla w Afryce, zbudowana w 230 r.n.e. za czasów cesarz Gordiana. Odbywały się tutaj krwawe widowiska z gladiatorami i dzikimi zwierzętami w roli głównej. Koloseum El-Jem jest trzecim co do wielkości Koloseum na świecie, wpisane w roku 1979 na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i kulturalnego UNESCO. Wielkość Koloseum El-Jem, tej wspaniałej i antycznej budowli to 149 m długości i 124 m szerokości, w czasach swojej świetności mieściło do 30 tyś widzów. Obecnie w lipcu i sierpniu odbywają się tu festiwale muzyki klasycznej, na który przybywają rzesze turystów.

Postanowiliśmy zwiedzić również następne miejsce wpisane na listę UNESCO – Kairuan, to po Jerozolimie, Mekce i Medynie czwarte święte miasto islamu. Założony został ok.670 r. przez Ukba ibn Nafiego. Jako miasto o tak dużym znaczeniu, Kairuan cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem wśród zagranicznych turystów. Zbudowane od podstaw przez Arabów, jest ono niemal esencją ich kultury i architektury. Równocześnie jego zwiedzanie jest nieco utrudnione, bowiem wstęp do wielu budynków, zwłaszcza świątyń, jest zakazany dla ludzi nie wyznających Islamu. Stare Miasto otoczone jest wczesnymi murami obronnymi i leży wokół Wielkiego Meczetu, który został wzniesiony w roku założenia miasta. Jest najbardziej znaczącą i najstarszą budowlą Afryki Północnej. Sala modlitw z 17 nawami przypomina las marmurowych kolumn, które pochodzą ze starożytnych ruin z całego kraju. Potężny, czworoboczny minaret został zbudowany w VIII wieku. Kairuan jest miastem o niezwykle bogatej kulturze i wielkim znaczeniu. Odwiedziny w nim pozwalają na poznanie nie tyle zabytków należących do Tunezji, ale do całego świata muzułmańskiego.

Niesamowite wrażenie zrobiła na nas wyprawa do Matmaty, wioski leżącej w surowym krajobrazie niewysokich gór Dżebel. Żyją tam plemiona Berberów - rdzenni mieszkańcy Tunezji. Ich domy wydrążone są w miękkich piaszczysto-gliniastych skałach. Centrum podziemnego mieszkania to obszerne podwórze w kształcie okrągłej studni o głębokości 6-7 m i średnicy od 10 do 15 m. Z podwórza wchodzi się do izb, spiżarni, strychu i pomieszczeń gospodarczych wydrążonych na jednym lub dwóch poziomach. Największą zaletą podziemnych domów są ich właściwości izotermiczne: utrzymują chłód nawet w czasie największych upałów, zimą zaś jest w nich ciepło. Można je w prosty sposób rozbudowywać, w miarę jak powiększa się rodzina. Wydrążone w skałach domostwa troglodytów są udostępnione turystom, każdego ranka nadciągają tu zatłoczone autobusy.

Tunezja to bardzo ciekawy kraj, zarówno pod względem architektonicznym, kulturowym, jak i ukształtowaniem terenu. Atuty tej pięknej krainy przedstawiamy na naszych fotografiach i zachęcamy do spędzenia urlopu w Tunezji.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.