Wasze wyprawy

Tunezja- pierwsze spotkanie z Afryką

koloseum El-Jem

fot.: aniapg

koloseum El-Jem
Przepiękne plaże, przyjemny klimat oraz ogrom zabytków- Tunezja to idealne miejsce na beztroskie wakacje!

Do Monastyru przylecieliśmy nad ranem. Na lotnisku czekała nas długa kolejka do odprawy paszportowej ( najpierw należy wypełnić wizę- na szczęście bezpłatną), do hotelu jechaliśmy ok. godziny i o 4 rano zameldowaliśmy się w hotelu. Pierwsze wrażenie… to brak upału!! Był to ten czas po niebywałych upałach w Polsce wiec spodziewałam się czegoś podobnego - a tu powiew chłodnego wiatru znad morza! Fenomenalnie! Hotel Mahdia Palace położny jest przy samej plaży - podobno najpiękniejsze plaże Tunezji są właśnie w okolicy Mahdia - pewnie dlatego upał nie był aż tak bardzo odczuwalny. Na plaży można znaleźć dużo pięknych sporej wielkości muszli.

Hotelowa plaża była codziennie sprzątana, ale spacer plaża poza kompleksem hotelowym pokazał, że dalej już nie jest tak czysto. Śmieci leżą na plaży jak na wysypisku. Podobnie było poza hotelem – również dużo śmieci. To chyba jedyna negatywna rzecz jaka można powiedzieć o Tunezji. Do Tunezji polecieliśmy tylko na tydzień, lecz oprócz relaksu i plażowania w pięknym miejscu oraz kąpieli w cieplutkim, czystym morzu chcieliśmy poznać troszkę ten kraj i zobaczyć jakieś ciekawe miejsca.

Na początku wybraliśmy się do miasteczka Mahdia - aby zobaczyć prawdziwą Tunezje: medyne- starą dzielnicę miasta, bazary, meczety, wąskie uliczki, tunezyjskie drzwi. Dodatkowo nie mogliśmy odmówić sobie przyjemności potargowania się na bazarku z pamiątkami z sympatycznymi, lecz troszkę natarczywymi handlarzami. Po raz drugi odwiedziliśmy Mahdia podczas wyprawy do Koloseum El- Jem, które zrobiło na nas ogromne wrażenie.

El- Jem lub Al- Dżem to mała mieścina w Tunezji nad która góruje wspaniały rzymski amfiteatr z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Koloseum należy do najwspanialszych rzymskich zabytków w Tunezji zbudowane w latach 230-238 n.e. i jest ponoć w lepszym stanie niż osławione rzymskie Koloseum. To właśnie tam kręcono słynny film „Gladiator” i gdyby znajdował się w pobliżu jakiegoś europejskiego kurortu zapewne corocznie odwiedzałyby go tłumy turystów. Tym przyjemniej zobaczyć to wspaniałe miejsce dopóki jeszcze nie jest tak słynne. W El- Jem warto również odwiedzić muzeum archeologiczne, w którym znajduje się piękny zbiór mozaik z III w. Miasteczko, mimo takiego wspaniałego Koloseum i całej jego otoczki, nie jest zbytnio nastawione na turystów. Wielką przyjemność daje możliwość spacerowania wąskimi uliczkami, podziwiania architektury - zwłaszcza tunezyjskich drzwi, które mnie urzekły. Zycie tam płynie leniwie, błogo, a sprzedawcy oferują świeże owoce i warzywa. Nie sposób znaleźć tutaj komercji - słowem – prawdziwe piękno Tunezji. Dopiero tutaj, w Al.- Dżam, odczuliśmy afrykański upał, co nie dziwi, bowiem to już ok. 50 km od wybrzeża, wiec było gorąco!

Tunezja to kraj kontrastów - wokół hotelu: czysto, ekskluzywnie, ale poza nim można zobaczy prawdziwe tunezyjskie życie: nie zawsze jest czysto, kobiety w burkach, w kawiarniach siedzą tylko mężczyźni, śpiewy z minaretu nawołujące do modlitwy, piękna roślinność, zapachy przypraw, słodkie owoce, orzeszki w karmelu, wielbłądy… i wiele jeszcze można by było wymieniać. Na pewno tydzień w tym niezwykłym kraju to za mało, chciałabym tam jeszcze wrócić i wybrać się na wycieczkę na Saharę oraz zobaczyć jeszcze więcej atrakcji, jakie szykuje nam ten piękny kraj!

Tydzień w Tunezji to nie tylko naładowanie energii na przepięknej plaży, ale także zetknięcie ze wspaniałą kulturą. Mam nadzieję, iż jeszcze tam wrócę i na tej przygodzie moje spotkanie z Afryką nie skończy się!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.