Wasze wyprawy

W Górach Opawskich

widok z zejścia z Biskupiej Kopy do Zlatych Hor

fot.: Marti1512

widok z zejścia z Biskupiej Kopy do Zlatych Hor
Góry Opawskie (cz. Zlatohorská vrchovina) są najlepiej znane mieszkańcom woj. opolskiego jako miejsce na weekendowe wycieczki. Ich stara niemiecka nazwa to Oppagebirge (od op(p)a = dziadek), być może stąd pozostał ten człon OPawskie.

Są częścią Sudetów Wschodnich, a ich najwyższy szczyt znajduje się po czeskiej stronie i jest to Pricny vrch (czyli Góra Poprzeczna - 975 m npm). Najwyższym szczytem po polskiej stronie Gór Opawskich (na zdj. po prawej) jest Biskupa Kopa z wieżą widokową. Z Górami Opawskimi wiąże się wiele tajemnic - np. zw. ze znajdującymi się tu złożami złota czy z zaginionym miastem Rosenau (zamieszkiwane ponoć niegdyś przez germańskie plemię, oddające hołd siłom zła i czerpiące moc z tajemniczych rytuałów - do dziś znajdują się w Pokrzywnej ruiny ich Kamiennego Kręgu, gdzie kamienie są zwrócone w cztery strony świata, by przyciągać moc ze wschodu, zachodu, południa i północy). Od średniowiecza Pricny vrch był miejscem wydobycia złota, ołowiu, miedzi i pirytu - do produkcji kwasu siarkowego. Kopalnie zostały zamknięte w 1993 r. - pozostały po nich dziesiątki szybów i chodników o dł. w sumie 120 km, ale większość z nich została zasypana dla bezpieczeństwa. Przez polską część Gór Opawskich prowadzi Główny Szlak Sudecki im. M. Orłowicza (440 km) do Prudnika ze Świeradowa Zdroju. Biskupia Kopa (zaliczana do Korony Gór Polski) jest od wieków górą graniczną – od 1229 r. rozdzielała biskupstwa wrocławskie i ołomunieckie, po wojnach śląskich - tereny pod panowaniem Habsburgów i Hohenzollernów, potem Czechosłowacji i Niemiec, a dziś przez szczyt przebiega granica polsko-czeska. Kamienna wieża widokowa na jej szczycie została zbudowana w 1898 r. z okazji 50-lecia panowania cesarza Franciszka Józefa I.

okolice Zlatych Hor
okolice Zlatych Hor
szlak z Pokrzywnej na Srebrna Kopę
szlak z Pokrzywnej na Srebrna Kopę

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.