Amerykańska firma konsultingowa Mercer co roku lub co dwa lata przygotowuje ankietę nt. jakości życia w kilkuset miastach świata. Wyniki mają pomóc organizacjom międzynarodowym m.in. ustalić standardy pracy (i wynagrodzenia) dla osób, podejmujących ją w innych krajach. W tym celu uwzględniono 39 czynników, zgrupowanych w 10 kategoriach, z których najważniejsze to: polityczno-społeczna stabilizacja (stopień przestępczości, egzekwowanie prawa itp.), warunki ekonomiczne, a także społeczno-kulturowe (np. wolność prasy i słowa), poziom zdrowia i opieki zdrowotnej (także stopień zanieczyszczenia powietrza i występowanie chorób zakaźnych), edukacja, usługi publiczne (m.in. elektryfikacja, transport miejski i korki uliczne), rekreacja (teatry, muzea itp.) oraz dbałość o środowisko naturalne.
Miasta w Europie
Wysokie pozycje w rankingu zdominowali Europejczycy. Ani jednak Londyn, ani Dublin nie okazały się miastami, gdzie warunki życia i pracy są wystarczająco satysfakcjonujące. Oba wypadły z pierwszej trzydziestki podobnie jak Nowy Jork, Los Angeles i Chicago.
Miasta, gdzie żyje się najgorzej
Pod względem wymienionych czynników w tegorocznej ankiecie oceniono 230 miast. W ostatniej setce znalazły się głównie stolice afrykańskie i azjatyckie m.in. Colombo (132), Manila (136), Dżakarta (140), Bombaj (152), Hanoi i New Delhi (154), Kair (170), Nairobi (186), Tbilisi (194), Rangun (201); zestawienie zamyka Bagdad. Europejską ciemną stronę listy tworzą miasta bałkańskie (Belgrad, Skopje, Sarajewo, Tirana), rosyjskie (Moskwa i Sankt Petersburg), Kijów i Mińsk, który trafił dopiero na 189. pozycję, o 9 oczek niżej niż stolica Ukrainy.
Miasta w Polsce
Warszawa jest 79. miastem na świecie, gdzie żyje się łatwo i przyjemnie, a na okrągłym, setnym miejscu znalazł się Wrocław. I Warszawa, i Wrocław trafiły też do pierwszej dziesiątki najszybciej rozwijających się miast w skali świata. Stolicę Dolnego Śląska doceniono m.in. za dobrą infrastrukturę.
Gdzie na świecie żyje się najlepiej? Przedstawiamy 10 miast wg Mercera.