UNESCO przyznało status światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego ludzkości nowym 12 miejscom o uniwersalnej wartości. Listę UNESCO można traktować jako jeden z najlepszych przewodników po najpiękniejszych miejscach na ziemi, a dzięki wpisaniu ich na listę, jest duża szansa, że przetrwają nienaruszone dla przyszłych pokoleń.
Z kontynentu afrykańskiego dodano trzy nowe miejsca. Doceniono m.in. deltę rzeki Saloum w Senegalu, z przeszło dwustoma wyspami i lasami namorzynowymi. wyróżniona została również sudańska wyspa Meroe, pomiędzy Nilem i rzeką Atbara. W przeszłości wyspa była częścią starożytnego królestwa Kuszytów. W regionie Wielkich Rowów Afrykańskich doceniono kenijski system jezior za różnorodność występujących tam gatunków ptaków, wiele zagrożonych wyginięciem oraz krajobrazy.
W kontynentalnej Ameryce Południowej w obecnej edycji na listę światowego dziedzictwa kultury wpisano kolumbijski, piękny region Cordillera de los Andes, gdzie od wieków uprawia się kawę.
Z kolei perełka Karaibów - wyspa Barbados - została wpisana na listę ze względu na jej stolicę, Bridgetown. Mieszczą się tam słynne koszary, cuda architektoniczne budownictwa kolonialnego z XVII, XVIII i XIX wieku.
Australijskie Wybrzeże Ningaloo również znalazło się na liście. Ma ponad 200 km długości, a w jego skład wchodzi pobliska rafa koralowa, będąca siedliskiem licznych zagrożonych wyginięciem gatunków, jak: rekiny wielorybkie i żółwie morskie.
Chiny porwały UNESCO rzecznymi widokami w pobliżu miasta Hangzhou. Zwłaszcza Jezioro Zachodnie z jego dwiema tamami, noszącymi imiona poetów Bai Juyi z dynastii Tang i Su Dongpo z dynastii Song.
Kolejnymi azjatyckimi punktami na liście są: japońskie wyspy Ogasawara, ze względu na 195 gatunków ptaków zagrożonych wyginięciem. Innym miejscem z Kraju Kwitnącej Wiśni, które zostało wpisane na listę, jest kompleks Hirazumi, składający się ze wspaniałych ogrodów, świątyń i miejsc odkryć archeologicznych, w XI i XII był centrum administracyjnym północnej Japonii.
,
Z kolei w Jordanii UNESCO doceniło zajmującą powierzchnię 74 tys. hektarów dolinę Wadi Rum. Mijesce to jest już licznie odwiedzane przez turystów ze względu na klify i łuki na tle pustyni oraz historię brytyjskiego agenta. To tam właśnie przebywał brytyjski podróżnik i agent wywiadu T.H. Lawrence. Obecnie jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w tym kraju.
Niemcy reprezentuje fabryka obuwia Fagus w Alfeld w Dolnej Saksonii. Rzadko na liście umieszczane są fabryki. Jednak za sprawą swojej architektury i faktu, że działa od początku XX wieku do dzisiaj, wpadła w oko UNESCO.
Ostatnia pozycją na liście są pozostałości budowli plemienia Longobardów w Italii, pochodzące z VI-VIII wieku. Przede wszystkim chodzi o kościoły i wczesnośredniowieczne fortece nad jeziorem Como.