Przez cały 2017 rok Finlandia obchodzić będzie jubileusz stulecia odzyskania niepodległości. Zaplanowano szereg wydarzeń, np. specjalne wyprawy ukazujące naturę kraju oraz jej związki z historią Finlandii i sposobem życia Finów. Na przykład w mieście Kemi nad północnym brzegiem Morza Bałtyckiego powstała restauracja dla 200 gości, hotel i zamek. A wszystko to ze śniegu.
W kwietniu budowle pewnie stopnieją, ale nie o trwałość tu chodzi, tylko o świętowanie.
100 lat Finlandii – wydarzenia z okazji jubileuszu
Na specjalnej stronie obchodów 100 lat niepodległości Finlandii (www.suomifinland100.fi) znajdziemy harmonogram wydarzeń. Duża część z nich skierowana jest do samych Finów i ma na celu zachęcenie ich do dyskusji o tym, czym jest dla nich Finlandia, ale z części z nich mogą skorzystać też turyści. Jednym z nich będzie projekt "100 Cudów Finlandii", w którym mieszkańcy sami będą wybierać, jakie miejsca w kraju są dla nich szczególnie ważne. Powstała lista może posłużyć za dobry zestaw wskazówek, co warto zobaczyć w Finlandii. Nie zabraknie też specjalnych imprez - styczniowe Mistrzostwa Świata w Jeździe Figurowej Na Lodzie będą podkresleniem zamiłowania Finów do tego sportu, a pokazy tańca Tahnu odbywające się na miejskich placach ukażą w nowym świetle tę nieco zapomnianą fińską tradycję. Pod koniec stycznia będzie mieć miejsce premiera nowego musicalu "Tom of Finland", który potem pokazywany będzie w całym kraju.
Kulminacja obchodów nastąpi 6 grudnia, kiedy to wypada rocznica odzyskania niepodległości przez Finlandię.
Finlandia, letni karnawał w Helsinkach, fot. shutterstock.com
Ważną częścią jubileuszu bedzie również podkreślanie przywiązania Finów do natury. Wyrazem tego ma być powstanie nowego 40. już parku narodowego. W marcu zostanie otwarty Park Narodowy Hossa położony na północy Finlandii w regionie Oulu.
Sprawdź swoją wiedzę
Finlandia jest też ojczyzną popularnej gry planszowej iKnow. Składa się z 1600 pytań podzielonych na cztery kategorie tematyczne. Od niedawna podobny quiz, którego patronem jest m.in. Ambasada Finlandii, można znaleźć w internecie.
Polak Wie to rodzaj testu online. Swoją wiedzę, podobnie jak w przypadku fińskiej planszówki, można sprawdzić w czterech kategoriach: świat, ludzie, historia i kultura. Każdy test składa się z 10 pytań, a na jego rozwiązanie uczestnicy mają 200 sekund. Wymaga to więc nie tylko wiedzy, ale też refleksu i poczucia humoru.
Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą, warto więc sprawdzić, jak bardzo. Udział w zabawie jest bezpłatny.
Więcej informacji: www.polakwie.pl.