Aktualności

23-24 maja: Dni Otwartych Piwnic na Słowacji. Podążaj Małokarpackim Szlakiem Wina

, 18.04.2014

Słowacja: piwnica w Bratysławie

fot.: Renata Sedmakova, shutterstock.com

Słowacja: piwnica w Bratysławie
Ponad sto urokliwych piwnic w największym regionie winnym Słowacji 23 maja otworzy drzwi dla turystów. Małokarpacki Szlak Wina skupia najstarsze winnice w kraju.

Ponad sto urokliwych piwnic w największym regionie winnym Słowacji 23 maja otworzy drzwi dla turystów. Małokarpacki Szlak Wina skupia najstarsze winnice w kraju.

Największa winiarnia Słowacji

Małokarpacki Szlak Wina zaczyna się w Bratysławie i kończy ok. 70 kilometrów dalej – w Trnawie. Skupia najstarsze winnice na Słowacji i przecina największy w kraju region winny; sąsiaduje z Palavą, która ma opinię z kolei czeskiej mekki winiarstwa. 23 maja słowaccy winiarze udostępnią ponad 100 piwnic turystom, którzy za 40 euro będą mieli okazję skosztować najlepszych małokarpackich win m.in. dwóch odmian rieslingu i win czerwonych. Zakupiony bilet upoważnia do odwiedzenia wszystkich winiarni na trasie, na której leżą m.in. słynny Svaty Jur i Pezinok, a także do degustacji trunków. Każdy smakosz otrzyma m.in. paszport winny i mapę otwartych piwnic, które będą czynne od 14.00 (w piątek) i 13.00 (w sobotę) do 21.00. Ósmej edycji dni otwartych piwnic słowackich „patronuje” św. Urban, opiekun winiarzy, którego święto przypada właśnie w ten weekend.

NA TEMAT:

Słowacka tradycja

Słowackie tradycje winiarskie sięgają starożytności, gdy u podnóża Małych Karpat osiedlili się Celtowie. Kontynuowali je Słowianie i niemieccy osadnicy, pod okiem których rejon obecnej południowo-zachodniej Słowacji zaczął konkurować z winnymi krainami m.in. Dolnej Austrii. Słowackie wina szybko rozprzestrzeniły się w sąsiedztwie: dotarły do Niemiec, Polski, na Śląsk i Morawy, gdzie cieszyły się niebywałą popularnością. Pamiątką dawnych czasów są m.in. zwyczaje ludowe, które Słowacy kultywują przy lampce wina i typowych dla regionu potrawach np. pieczonej gęsinie. Przetrwały także stroje, a dzięki zespołom folklorystycznym tradycyjne instrumenty i muzyka.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.