Aktualności

80-lecie Muzeum Kolejnictwa - specjalny program obchodów i atrakcje

Zabytkowy parowóz "Piękna Helena"

fot.: materiały prasowe

Zabytkowy parowóz "Piękna Helena"
W tym roku Muzeum Kolejnictwa obchodzi swoje 80-lecie, z tej okazji przygotowano specjalny program i atrakcje dla zwiedzających.

W tym roku Muzeum Kolejnictwa obchodzi swoje 80-lecie, z tej okazji przygotowano specjalny program i atrakcje dla zwiedzających.

80 lat temu, czyli w 1931 roku Muzeum Kolejnictwa otworzyło swoją pierwszą siedzibę dla zwiedzających. Muzeum mieściło się w budynku łaźni carskiej przy ulicy Nowy Zjazd 1 w pobliżu Zamku Królewskiego. W zbiorach muzeum znalazło się już wtedy ponad 1500 eksponatów. II wojna światowa przerwała działalność Muzeum Kolejnictwa na wiele lat. Uruchomić udało się je ponownie dopiero w 1972 roku, już w nowej siedzibie, w dawnym budynku kolejowym Warszawa Główna Osobowa. W 1986 r. utworzono Oddział Muzeum Kolejnictwa w Sochaczewie, gdzie zaczęto gromadzić eksponaty związane z taborem wąskotorowym.

Obchody 80-lecia Muzeum Kolejnictwa rozpoczynają się już jutro, czyli 6 października. Przez dwa dni na ulicy Towarowej  1 będzie  można zobaczyć prawdziwy zabytek - 74. letni parowóz, nazywany Piękną Heleną. W programie obchodu rocznicy powstania znalazły się również m.in. takie wydarzenia jak: uroczyste zakończenia sezonu wycieczkowego 2011 Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, połączone z promocją projektu „Ocalić od zapomnienia” (7-8 października, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, ul. Towarowa 7) i otwarcie polsko-belgijskiej wystawy pokonkursowej rysunku satyrycznego „Pociągi i dworce kolejowe” (18 listopada 2011 r., godz. 18.00, Muzeum Kolejnictwa, Warszawa, ul. Towarowa 1).

Szczególy na stronie: www.muzkol.pl

Zobacz film o Muzeum Kolejnictwa

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.