Aktualności

Włosi wprowadzają opłaty za zwiedzanie Panteonu

Mateusz Łysiak, 10.10.2017

Panteon w Rzymie

fot.: www.shutterstock.com

Panteon w Rzymie
To koniec darmowego zwiedzania Panteonu. Już od przyszłego roku za wejście do jednej z najpiękniejszych zabytkowych budowli na świecie trzeba będzie zapłacić.

Włoski minister kultury Dario Franceschini zapowiedział, że najprawdopodobniej na początku przyszłego roku turyści, którzy będą chcieli odwiedzić świątynię wszystkich bogów w samym sercu Rzymu będą musieli kupić bilet. Wejściówka ma kosztować 3 euro. To pierwszy raz w historii, kiedy za zwiedzanie Panteonu będą pobierane opłaty.

NA TEMAT:

O wprowadzeniu biletów na zwiedzanie Panteonu nieoficjalnie mówiło się już w styczniu. Ministerstwo Kultury we Włoszech potwierdziło plany wprowadzenia opłat dopiero na początku października.

Dochód ze sprzedaży biletów ma być przeznaczony na utrzymanie Panteonu. Podobnie jak w przypadku innych rzymskich atrakcji, 20 procent z przychodów trafi do organizacji wspierającej osoby znajduje się w trudnej sytuacji materialnej.

Panteon to obok Koloseum i Forum Romanum jedna z najpopularniejszych atrakcji w Rzymie. Świątynię zwiedza codziennie około 30 tysięcy turystów, co daje ponad 7 milionów gości w skali roku.

Świątynia wszystkich bogów została wybudowana w 125 r. W VII w. do Panteonu trafiły szczątki chrześcijan z katakumb. W międzyczasie świątynia została przekształcona w kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Świętej Marii od Męczenników (Sancta Maria ad Martyres).

Wprowadzenie biletów do Panteonu spotkało się z chłodnym przyjęciem zarówno przez Rzymian, jak i turystów. Pojawiły się zarzuty, że zmiany zasad zwiedzania słynnej świątyni mogą doprowadzić do powstawania długich kolejek. Na chwilę obecną nie wiadomo, gdzie miałaby stanąć kasa biletowa.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.