– Pomysł spotkań zrodził się z potrzeby odpowiedzenia sobie na wiele pytań dręczących kobietę przed pierwszą podróżą. Kobiety mają więcej i obaw. Towarzyszy im silniejszy strach przed podjęciem decyzji o wyjeździe – mówi pomysłodawczyni i główna organizatorka Anita Demianowicz. – Przed swoją pierwszą, pięciomiesięczną podróżą w pojedynkę najzwyczajniej w świecie się bałam. Potrzebowałam więc rady i wsparcia innych kobiet, które takie samodzielne podróże miały już za sobą. Chciałam usłyszeć od nich, że wszystko będzie dobrze i że taka kobieca podróż w pojedynkę wcale nie jest taka niebezpieczna jak wszyscy mówią. Już wtedy pomyślałam, że mimo ogromu spotkań i festiwali podróżniczych brakuje u nas takich, na których prelegentkami byłyby tylko podróżujące kobiety – Anita po powrocie postanowiła więc sama zorganizować kobiecy festiwal.
NA TEMAT:
TRAMPki 2018
To już 5. edycja festiwalu TRAMPki. Odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.
Zaproszeni goście będą dzielić się przeżyciami ze swoich wypraw, ukazując ich różne aspekty. Opowiedzą o podróżach solo i wojażach z dzieckiem. O Afryce, Kaukazie i Azji Południowej. Będą również uczyć, jak fotografować w podróży, jak prowadzić profil na Instagramie i jak polować na tanie bilety lotnicze.
GOŚCIE TEGOROCZNEJ EDYCJI
- Marzena Filipczak jest autorką książek o samodzielnym podróżowaniu „Jadę sobie”, „Lecę dalej”, „Między światami” oraz „Rozważnie i romantycznie. Poradnik dla podróżujących kobiet’’. Podróżuje sama, odwiedziła już m.in. subkontynent indyjski, Azję Południowo-Wschodnią, Azję Środkową, wędrowała przez Himalaje, Islandię i Grenlandię. Na TRAMPkach poprowadzi warsztaty o kobiecych podróżach oraz o wyjazdach do Czarnej Afryki.
- Marysia Maciocha podróżuje od 12 lat, głównie w pojedynkę. Swoje podróże relacjonuje na blogu „My Travel Affairs” oraz na Instagramie. Na festiwalu poprowadzi warsztaty Instagramowe.
- Karolina Ponzo mieszkała w Hiszpanii, Anglii i Francji, jeździła autostopem po Europie, Maroku, Indiach, przeszła Szlak Świętego Jakuba, a większość podróży odbyła samodzielnie. Obecnie mieszka w Prowansji z mężem Anthonym i córką Milą. Na TRAMPkach opowie o dwumiesięcznej podróży z małym dzieckiem. Dziewczyny odwiedziły razem m.in. Bali, Malezję i Chiny.
- Magdalena Konik jest fotografką i przewodniczką. Jest też miłośniczką jeździectwa. Współpracuje z mediami polskimi i gruzińskimi.
- Natalia Mileszyk na co dzień jest prawniczką. Od 10 lat nie może zdecydować, czy bardziej lubi opuszczać Warszawę, czy do niej wracać. Kocha rozmowy z ludźmi, szczególnie tymi spotkanymi na trasach rowerowych.
- Agnieszka Forzpańczak jest geografką, podróżniczką, przewodniczką po Łodzi i regionie. Prowadzi również treningi rozwoju osobistego. Jej największymi pasjami są podróże i bieganie.
- Katarzyna Kozłowska przełamała stereotyp, że w podróż dookoła świata ruszają tylko dwudziestoparolatkowie. Sama okrążyła glob po pięćdziesiątce. Spędziła w drodze ponad 5 miesięcy i udowadniła, że na spełnianie marzeń nigdy nie jest za późno.
- Julia Zabrodzka jest fotografką i dziennikarką, regularnie współpracuje z „Podróżami”. Od ośmiu lat dokumentuje życie współczesnych Majów w Ameryce Środkowej. Wierzy, że w podróżach najcenniejsze są powroty. Na TRAMPkach poprowadzi warsztaty fotograficzne.
- Paulina Kozub-Chwastek prowadzi warsztaty podróżnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz szkolenia z komunikacji międzykulturowej dla biznesu. Na TRAMPkach opowie o życiu kobiety w Azji Południowej.
- Kamila Kowalewska jest podróżniczką i marketingowcem. Odwiedziła już ponad 40 krajów, a swoje podróże opisuje na blogu „Kami Everywhere”.
- Iza Dłużyk od urodzenia jest osobą niewidomą. Według niej właśnie z tego powodu jest szczególnie wrażliwa na dźwięk. Od dziecka interesuje się przyrodą, zwłaszcza ptakami i ich głosami. Zainteresowanie przerodziło się w pasję nagrywania odgłosów przyrody.W 2015 roku nawiązała współpracę z australijskim wydawnictwem „Listening Earth”, które opublikowało dotychczas trzy jej albumy: „Echoes from the ancient forest”, „Morning at the Lutownia river” oraz „Morning soundscapes from the Biebrza marshes”. W roku 2016 jej płyty ukazały się również na rynku polskim i słowackim. W roku 2017 Izabela Dłużyk odbyła wyprawę do Peru w celu dokumentowania dźwiękowych pejzaży z deszczowych lasów Amazonii.
- Paweł Cywiński – orientalista, kulturoznawca i podróżnik. W centrum jego zainteresowań znajdują się takie tematy jak migracja, ideologia turystyki, postkolonializm oraz problematyka państw nieuznanych i upadłych. Jest współtwórcą projektu post-turysta.
- Bartek Piziak jest geografem, wykładowcą i dziennikarzem. Rynek lotniczy zna jak własną kieszeń, na TRAMPkach podzieli się wiedzą, jak polować na tanie bilety lotnicze.
Więcej informacji: www.trampki.travel.pl i na Facebooku.