BEZPIECZNE FERIE 2014 Jedynie 9% Polaków, myśląc o tym, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas wyjazdu, zabiera ze sobą informacje o swoim stanie zdrowia, takie jak wyniki badań czy informacje o przyjmowanych lekach – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie marki MinHolder. Na co zwrócić uwagę, planując ferie zimowe 2014, aby mieć pewność, że jesteśmy dobrze przygotowani do podróży?
NA TEMAT:
BEZPIECZNE FERIE 2014: CO DRUGI POLAK PAMIĘTA O LEKARSTWACH PODCZAS URLOPU
Rzeczy, które w pierwszej kolejności Polacy zabierają ze sobą, myśląc o bezpieczeństwie podczas urlopu to: niezbędne dokumenty (76%), telefon z ładowarką (73%) oraz pieniądze (73%). Niemal połowa badanych (48%) zabiera ze sobą lekarstwa. Ponad jedna czwarta zabiera także przewodnik po danym miejscu (28%) lub dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne (26%). Jedynie co dziesiąta osoba (9%) uwzględniła informacje o swoim stanie zdrowia. Co o takiej kolejności wyboru sądzi lekarz?
Sytuacje, kiedy nagle możemy potrzebować pomocy medycznej, potrafią przydarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie. Warto przygotować się na nie, mając stały dostęp do swoich informacji medycznych. Nie oznacza to już dzisiaj wożenia ze sobą teczki z całym plikiem dokumentów – zamiast tego wszystkie dane medyczne oraz niestandardowe informacje o naszym stanie zdrowia, możemy przechowywać w bezpieczny sposób w tzw. e-kartotece na platformie internetowej MinHolderNet - wyjaśnia dr Marta Dusza, specjalista chorób zakaźnych, ekspert programu "Życie ekstremalne – nie tylko z wyboru" (internetowe badanie opinii).
BEZPIECZNE FERIE 2014: O CZYM PAMIĘTAĆ PRZED WYJAZDEM NA FERIE ZIMOWE
Poinformuj bliskich. Wspólne podróżowanie ma m.in. tę zaletę, że w razie przykrych zdarzeń możemy liczyć na pomoc drugiej osoby. Jeśli jednak preferujemy samotne podróżowanie, zawsze uprzedźmy kogoś bliskiego o terminie wyjazdu, dacie planowanego powrotu oraz dokładnym miejscu, w które się udajemy.
Spisz ważne numery telefonów. Warto mieć zapisane (nie tylko w telefonie) numery do zaufanych osób. Jeśli zepsuje lub rozładuje się nam telefon komórkowy, nie stracimy możliwości skontaktowania się z nimi. Jeśli wyjeżdżamy za granicę, koniecznie miejmy ze sobą numer do ambasady Polski w danym kraju. W razie np. zgubienia paszportu, będziemy mogli sprawnie skontaktować się z placówką, by ta udzieliła nam pomocy.
Miej pod ręką apteczkę. Posiadanie przy sobie zestawu pierwszej pomocy jest bardzo ważne. Pozwoli nam to na opatrzenie drobnych ran, które mogą nam się przytrafić. Kompletując przed wyjazdem podróżną apteczkę, pamiętajmy o wodzie utlenionej, plastrach, bandażu, małych nożyczkach, jak również środkach przeciwbólowych czy na biegunkę. Dodatkowo, w apteczce trzymajmy leki zalecone przez lekarza. Na czas podróży zaopatrzmy się w ich zapas.
Informacje o stanie zdrowia. Ważne jest, aby każdy bez względu na swój stan zdrowia posiadał przy sobie informacje o aktualnych i przebytych chorobach, przyjmowanych lekach czy urazach, których doznaliśmy w przeszłości. Aby nie obciążać się całym plikiem dokumentów z informacjami, możemy przechowywać je bezpiecznie w e –kartotece na platformie MinHolderNet. Powyższe informacje będą pomocne dla lekarzy lub ratowników, jeśli nagle podczas wyjazdu będziemy potrzebować ich pomocy. Wiedza zgromadzona w e-kartotece jest użyteczna także podczas wyjazdu za granicę, ponieważ jest tłumaczona na 9 najczęściej używanych języków. Obecnie do systemu można się zapisać nieodpłatnie, otrzymując jednocześnie GRATISOWĄ APLIKACJĘ na telefon komórkowy z pełnym odzwierciedleniem kartoteki.
Dowiedz się, dokąd jedziesz. Zaopatrzmy się w przewodnik po danym mieście lub kraju. Poznamy dzięki temu miejsca, które szczególnie warto zobaczyć. Udając się za granicę, wcześniej dowiedzmy się o zwyczajach panujących w danym kraju, zachowaniach, które mogą być tam źle odebrane, ale również o sytuacjach, których powinniśmy unikać np. samotne podróżowanie autostopem.
BEZPIECZNE FERIE 2014: E-KARTOTEKA
Należy być świadomym, że sytuacje wymagające udzielenia szybkiej pomocy mogą dotknąć każdego i to w najmniej oczekiwanym momencie. Dzięki e-kartotece możemy realnie pomóc służbom medycznym w takich sytuacjach. Założenie e-kartoteki na internetowej platformie MinHolderNet, umożliwia samodzielne wprowadzanie informacji o naszym stanie zdrowia, w tym również informacji o zdarzeniach niestandardowych, które nie są związane bezpośrednio z medycznym aspektem, ale mogą w niedalekiej przyszłości wpłynąć na nasze samopoczucie. Wprowadzenie danych i wykorzystanie ich przez służby medyczne umożliwia tzw. „Rescue Code”, czyli indywidualny kod przypisany do każdego użytkownika e-kartoteki, umieszczony na specjalnej opasce na rękę, karcie i etui na dokumenty. Te elementy pokazują, że posiadamy źródło wiedzy o swoim stanie zdrowia, które może wesprzeć służby medyczne w niesieniu nam pomocy.
Opaska MinHolder/mat. prasowe