Co się dzieje ze śmieciami w warszawskim Centrum Nauki Kopernik? Nie, takiego problemu nie ma w Koperniku. To tytuł zajęć dla dzieci podczas Warsztatów Familijnych. Pokazują one, że w czasie wakacji dzieci nie muszą się nudzić. Warsztaty są oblężone, a miejsc za mało. Kto podąży śladem Kopernika?
Zajęcia, które przygotowano dla dzieci w wieku 5-8 lat, potrwają do końca roku. Odbywają się w każdy weekend, a zapisy rozpoczynają się w poprzedzające je poniedziałki, poprzez infolinię Centrum Nauki Kopernik, tel. 22 596 41 00. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 17.00, w sobotę i niedzielę w godz. 9.00 - 17.00 (email: warszataty@kopernik.org.pl). Najbliższe warsztaty „Co się dzieje ze śmieciami?” odbędą się 6-7 sierpnia 2011 roku w godzinach 10.30-12.00 i 13.00-14.30 w Centrum Nauki Kopernik. Zapisy na te zajęcia rozpoczęły się 1 sierpnia. Ten sam temat warsztatów będzie motywem przewodnim kolejnych spotkań do 25 września. Kto nie zdąży zapisać dziecka na nadchodzący weekend, może spróbować na następny. Nie ma jednak możliwości rezerwacji miejsc z wyprzedzeniem.
Warsztaty są doskonałą lekcją także dla rodziców, którzy przy okazji uczą się, jak zapełnić dziecku wolny czas i jak odpowiadać na trudne pytania, także zachęcić do tego, by poznawanie świata było arcyciekawe. W Warsztatach Familijnych uczestniczą bowiem dzieci wraz z rodzicami i opiekunami. Organizatorzy zapowiadają, że podczas najbliższych spotkań ich uczestnicy dowiedzą się, jaka jest droga śmieci po wyrzuceniu ich do kosza i co kryje się pod trudnym słowem recykling. „Zobaczą, jak należy segregować odpadki, by Ziemi było lżej. Sprawdzą, co można zbudować z tego, co wyrzucamy i przekonają się, że śmieci mogą być całkiem zabawne. Dowiedzą się też, co się stanie z naszą planetą, jeżeli będziemy niemądrze wyrzucać śmieci".
Na innych spotkaniach nauka także jest połączona ze wspaniałą zabawą, a prowadzący pomagają odpowiedzieć na pytania w rodzaju: „Skąd się bierze prąd? Gdzie jest schowana muzyka na płycie CD? Dlaczego wiatr dmucha, kiedy chce? Dlaczego w słuchawce telefonu słychać osobę przebywającą bardzo daleko?” Po zakończeniu zajęć dzieci mogą zabrać do domu materiały informacyjne, czyli „ściągawkę”, która podpowie im i rodzicom, jak podobne eksperymenty i testy przeprowadzić w domu.
Za udział dziecka w Warsztatach Familijnych trzeba zapłacić 20 zł, natomiast rodzica bądź opiekuna - 10 zł.
„Mózg podejrzany”
Jeśli komuś nie udało się zapisać swojego dziecka na warsztaty, może sobie to częściowo zrekompensować oglądając na Scenie Letniej CNK (Wybrzeże Kościuszkowskie 20) 5 sierpnia o godz.21.00 film „Incepcja” w reżyserii Christophera Nolana. Opowiada on o niezwykłej sztuce wykradania sekretów z ludzkiej podświadomości podczas snu. Projekcja jest częścią cyklu „Mózg podejrzany” – cyklu filmów o tematyce związanej z funkcjonowaniem mózgu i jego tajemnicami. Przed każdym seansem widzowie biorą udział w spotkaniach ze specjalistami z dziedziny neurologii, psychiatrii i neurochirurgii. Wstęp jest wolny, jednak liczba miejsc ograniczona.
Więcej: www.kopernik.org.pl