Podróżowanie śladami mrocznych wydarzeń w dziejach świata fascynuje wielu turystów. Nasi przodkowie nie przypuszczali zapewne, że kaplica czaszek czy przepaść samobójców będą na trasach turystycznych tourów. Czesi namawiają między innymi do zwiedzenia kościoła św. Jakuba Większego w Pradze, gdzie wisi autentyczna ręka rabusia, który chciał okraść świątynię i Muzeum Tortur, w którym zwiedzającym pokazują na wideo inscenizację palenia czarownic w średniowieczu.
Oto kilka propozycji "mocnych" miejsc z terenu Czech. Liczymy, że zaproponujecie swoją listę obiektów, których nie pownni omijać miłośnicy dark tourismu.
Kaplica czaszek (Wszystkich Świętych), Sedlec koło Kutnej Hory
Na miejscowym cmentarzu pochowano około 30 tysięcy ofiar epidemii dżumy w 1318 roku. Po walkach husyckich, gdy cmentarz częściowo zlikwidowano, kości zmarłych układano najpierw wokół kaplicy, a potem w jej dolnej części. Prawie cały wystrój jest ze szczątków zmarłych, osłoniętych metalowymi siatkami, bo upływ czasu powoduje, że kości próchnieją. Unikatem jest żyrandol .... składający się ze wszystkich kości wchodzących w skład ludzkiego szkieletu. Obecny wygląd kaplicy pochodzi z 1870 roku. Szacuje się, że znajdują się w niej szczątki około 40 000 osób. Dla współczesnych to okazja do zrobienia biznesu – wśród pamiątek oferowanych przez handlarzy są gipsowe czaszki naturalnej wielkości.
Kaplica czaszek, Mělník
Kaplica czaszek w Mělniku należy, obok wspomnianej kaplicy w Sedlcu koło Kutnéj Hory, do największych ossuariów (miejsc do przechowywania kości, prochów) w Republice Czeskiej. Od 1520 roku znajduje się w krypcie pod prezbiterium gotyckiego kościoła św. Piotra i Pawła. Badania antropologiczne wykazały, że w kaplicy są kości około 10 - 15 tysięcy osób różnego wieku, płci i pochodzenia. Przywożono tu między innymi szczątki poległych podczas wojny trzydziestoletniej i innych walk.
http://www.saletini.cz/melnik/indexc-en.htm
Mumie vambereckie, podziemia klasztoru, Broumov
W podziemiach znanego klasztoru broumovskiego znajdują się 34 mumie pochodzące z krypty kościoła parafialnego św. Prokopa w Vamberku. Oprócz mumii dorosłych są tu także mumie dwojga dzieci. Turyści zwiedzający klasztor mają okazję obejrzeć również, za opłatą, wystawę Mumii Vambereckich.
http://www.klaster-broumov.cz/index-en.htm
Krypta Kapucynów, Brno
Pochodzący z XVII wieku Klasztor Kapucynów słynie z oryginalnej krypty. Zachowały się w niej zmumifikowane zwłoki zakonników i świeckich osobistości, wyróżnionych po śmierci pochówkiem obok zakonników. Został tu pochowany m.in. austriacki dowódca pandurów (prywatnego, najemnego wojska) baron Frantz Trenck, zmarły w XVIII wieku w twierdzy Szpilberk. W krypcie znajdziemy znaną sentencję "Czym jesteście wy, byliśmy i my, czym jesteśmy my, będziecie i wy"... Osobliwością są tutejsze żyrandole wykonane z ludzkich kości.
http://www.discoverczech.com/brno/capuchin-monastery.php4
Muzeum Tortur, Czeski Krumlov
W dawnym budynku ratusza (ul. Náměstí Svornosti nr 1) odnowiono średniowieczne podziemia, w których mieści się ekspozycja Muzeum Tortur. Turyści mogą przenieść się w okrutne czasy średniowiecza, kiedy wobec winnych i niewinnych stosowano najokrutniejsze metody. W muzeum prezentowanych jest prawie 100 narzędzi tortur. Wystawę ożywia 10 figur woskowych oraz efekty audiowizualne – palenie czarownic i egzekucja przez ścięcie mieczem.
http://www.ckrumlov.cz/uk/mesto/firmy/i_mustor.htm
Przepaść Macocha, Morawski Kras
Po Morawskim Krasie krąży od XVII wieku opowieść o pewnej macosze, która rzuciła w przepaść swego znienawidzonego pasierba. Legendzie, opartej na prawdziwym zdarzeniu, zawdzięcza podobno swą nazwę Przepaść Macocha o głębokości ponad 138 metrów (największa w Czechach i Europie Środkowej). Współcześnie przepaść jest niestety częstym celem samobójców, na szczęście przyciąga nie tylko ich. Od wieków przybywają tu miłośnicy przygody, a także poeci, pisarze i malarze.
http://www.cavemk.cz/punkevni-caves/
Kościół św. Jakuba Większego (Starszego), Praga
Z historią kościoła (pierwotnie należał do klasztoru minorytów) wiążą się zaskakujące legendy. Jedna z nich opowiada o złodzieju, który ukrył się po mszy w kościele i w nocy zaczął rabować kościół. Gdy sięgnął po drewnianą figurkę Matki Boskiej, ta chwyciła go za rękę. Uchwyt był tak mocny, że złodziej nie mógł się uwolnić. Rano zastał go tam ksiądz. Złodziej jednak nadal nie mógł się ruszyć, nie było więc innego wyjścia i rękę trzeba było uciąć. Umieszczono ją przy wejściu do kościoła, aby przypominała wszystkim o jednym z Dziesięciu Przykazań. Ręka rabusia wisi w kościele do dziś!
http://stovezata.praha.eu/en-church-of-st-jacob-the-bigger-in-old- town.html
więcej na www.czechtourism.pl
źródło: www.czechtourism.com
NA TEMAT: