Diana - księżna Walii, oddana matka i pełna współczucia filantropka - jest bohaterką nowego filmu Olivera Hirschbiegela – „Diana”, przedstawiającego dwa ostatnie lata jej życia. W rolę „księżnej ludu” wciela się Naomi Watts. Z okazji zbliżającej się premiery filmu (20 września), organizacja VisitBritain przygotowała listę miejsc związanych z „królową ludzkich serc”.
Rodzinnna posiadłość - Althrop
Diana urodziła się 1961 roku w arystokratycznej rodzinie Spencerów. Dzieciństwo spędziła w posiadłości Althorp w hrabstwie Northampton, należącej do jej rodziny od 1508 roku (www.spencerofalthorp.com). Rezydencja jest dostępna dla turystów. Można zwiedzić niektóre z apartamentów oraz poznać 500 lat historii rodu Spencerów. Na wystawie ukazującej życie i działalność charytatywną Diany znajdują się m.in. listy z dzieciństwa, świadectwa szkolne oraz jej słynna suknia ślubna z 1981 roku, zaprojektowana przez Davida Emanuela i Elizabeth Emanuel.
Ślub Diany i Karola - katedra św. Pawła
Ślub Diany i księcia Karola odbył się w lipcu 1981 roku w katedrze św. Pawła (St Paul’s Cathedral) w Londynie (www.stpauls.co.uk). Dzięki przeprowadzonej niedawno renowacji, pojawiły się nowe atrakcje w katedrze. Zwiedzający mogą wejść do Galerii Szeptów (Whispering Gallery), w której możemy zaobserwować ciekawe zjawisko. Słowo wypowiedziane szeptem z jednej strony galerii jest doskonale słyszalne z odległości 35 metrów po jej drugiej stronie. Można też wejść na Złotą Galerię (Golden Gallery), znajdującą się na samym szczycie kopuły, skąd rozpościera się przepiękny widok na Londyn. Natomiast w podziemiach dostępna jest krypta, w której znajdują się grobowce dwóch brytyjskich bohaterów: admirała lorda Nelsona oraz Arthura Wellesley’a, księcia Wellington, zwycięskiego dowódcy spod Waterloo.
Królewski jacht
Jak wielu członków rodziny królewskiej, Diana i Karol spędzili miesiąc miodowy na pokładzie królewskiego jachtu Britannia (The Royal Yacht Britannia) (www.royalyachtbritannia.co.uk). Łódź, obecnie zacumowana w Edynburgu, stanowi jedną z głównych, szkockich atrakcji turystycznych. To jedyna dawna rezydencja królewska, w której można zajrzeć do sypialni królowej, a także zwiedzić inne oficjalne pomieszczenia. W królewskiej herbaciarni (The Royal Deck Tearoom), w której niegdyś odbywały się przyjęcia, można wypić lampkę szampana lub zjeść przepyszne ciasta domowej roboty. Britannia służyła rodzinie królewskiej przez ponad 44 lata, przemierzając w sumie ponad milion mil morskich.
Moda
Księżna Diana wywarła ogromny wpływ na brytyjską modę. Preferowała kreacje brytyjskich projektantów. Często ubierała eleganckie suknie stworzone przez Bruce’a Oldfielda, Catherine Walker czy Amandę Wakeley. Była też fanką Jacquesa Azagury, który zaprojektował stroje wieczorowe i inne ubrania do filmu „Diana” dla Naomi Watts. Obecnie wspomniani projektanci należą do cenionych, brytyjskich kreatorów mody, a ich sklepy mieszczą się w najbardziej ekskluzywnych dzielnicach Londynu (Knightsbridge i Chelsea) oraz w legendarnych sklepach Harrods, Selfridges i Harvey Nichols. Księżna Diana lubiła także stroje Zandry Rhodes, która ma trzy sklepy w Londynie. Projektantka założyła Muzeum Mody i Włókiennictwa (Fashion and Textile Museum) w dzielnicy Bermondsey w Londynie, gdzie organizowane są ciekawe wystawy i wydarzenia skierowane do miłośników mody w każdym wieku.
Życie nocne
Diana nosiła eleganckie stroje nie tylko podczas oficjalnych imprez, ale także korzystając z londyńskiego życia nocnego. Bywała w najlepszych restauracjach, takich jak serwująca nowoczesną kuchnię europejską - Le Caprice (położona w pobliżu ekskluzywnych sklepów na Bond Street i West Endzie) czy słynąca z włoskiej kuchni - San Lorenzo (dzielnica Knightsbridge).
Księżna Walii była stałą bywalczynią premier filmowych w londyńskim Leicester Square, a także hojnym mecenasem sztuki. Regularnie bywała na występach baletowych (objęła patronat nad English National Ballet) oraz na koncertach w Royal Albert Hall. Ta charakterystyczna sala koncertowa została wybudowana przez królową Wiktorię na cześć jej zmarłego męża, księcia Alberta. W Royal Albert Hall występują światowej sławy artyści prezentujący rozmaite gatunki muzyczne.
Wspomnienie o księżnej Dianie jest wciąż żywe, a w Londynie nie brakuje miejsc poświęconych jej pamięci. Turyści mogą zwiedzić byłą rezydencję księżnej - Pałac Kensington (www.hrp.org.uk/KensingtonPalace), w którym obecnie mieszka książę William i księżna Kate z synem George’m. Obecnie pałac gości wystawę „Fashion Rules”, prezentującą m.in. suknie Diany.
Obok Pałacu Kensington znajduje się plac zabaw Princess Diana Memorial Playground, mający upamiętniać jej miłości do dzieci oraz niestrudzoną pracę na ich rzecz. W londyńskim Hyde Parku mieści się fontanna ku pamięci księżnej Diany (Diana Memorial Fountain), której kształt odzwierciedla otwartość Diany, natomiast jedenastokilometrowy szlak The Diana Princess of Wales Memorial Walk wiedzie przez cztery piękne parki, mijając po drodze znane miejsca związane z życiem księżnej, w tym Pałac Buckingham, Clarence House i Pałac św. Jakuba (St James’s Palace).
Informacje praktyczne
Posiadłość Althorp jest oddalona od Londynu o około 60 kilometrów (półtorej godziny jazdy samochodem) i godzinę jazdy z Birmingham. Posiadłość można zwiedzać od 1 lipca do 30 sierpnia 2013 r. www.althorp.com
Do Edynburga można dojechać pociągiem z Londynu w ponad cztery godziny.
Po Londynie można podróżować taniej z kartą Visitors’ Oyster Card, którą można kupić w sklepie VisitBritain.
Na liście królewskich pałaców znajduje się Pałac Kensington, Tower of London, Pałac Hampton Court, Banqueting House i Pałac Kew. Bilety wstępu można kupić w sklepie VisitBritain.
Zdjęcie: Laurie Sparham