Jeżeli miałbyś wybrać dziś, gdzie spędzisz wakacje, spędziłbyś je w Polsce czy za granicą? Takie pytanie padło w sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonym specjalnie dla „Podróży”.
37% Polaków wybrałoby urlop za granicą, 13% osób jest niezdecydowanych. W kraju wolałoby zostać 50% ankietowanych. Co przemawia za spędzeniem wakacji w Polsce?
NA TEMAT:
Dlaczego Polacy wybierają wakacje w Polsce
W sezonie na niektórych plażach nad Morzem Bałtyckim czasami trudno znaleźć miejsce na swój ręcznik. Szlaki turystyczne w Tatrach czy Bieszczadach w miesiącach letnich potrafią się zakorkować.
Tłoczno jest też w miastach. Według danych Małopolskiej Organizacji Turystycznej Kraków odwiedziło w 2017 roku 9 mln 850 tys. turystów krajowych. Z kolei z badań Gdańskiej Organizacji Turystycznej i Pomorskiego Instytutu Nauk im. Profesora Brunona Synaka wynika, że w 2018 roku w miesiącach letnich (czerwiec, lipiec, sierpień) Gdańsk odwiedziło ponad 460 tys. Polaków. Liczby nie kłamią – lubimy zwiedzać własną ojczyznę.
31% ankietowanych wskazało chęć poznania różnych regionów Polski jako główną przyczynę, dla której w wakacje zostają w kraju. 18% ankietowanych przyznało, że woli wspierać rodzimą branżę turystyczną i wydawać pieniądze na miejscu.
Koszty też nie są bez znaczenia. Według 13% badanych wakacje w Polsce są tańsze.
Strach przed nieznanym
Istotnym czynnikiem, który zniechęca do przekraczania granicy, jest bariera językowa. 19% Polaków wolałoby spędzić urlop lokalnie właśnie dlatego, że nie wymaga to używania języka obcego. 12% ankietowanych uznało zagraniczne wakacje za zbyt stresujące.
Są i tacy, którzy zwyczajnie nie przepadają za dalekimi podróżami i lataniem samolotem – z tego powodu w kraju wolałoby zostać 10% respondentów. Taki sam odsetek Polaków ma swoje ulubione miejsce w Polsce i nie odczuwa potrzeby szukania nowych kierunków na wakacje.
9% osób nie chciałoby wyjeżdżać za granicę, ponieważ urlop spędzają zwykle u znajomych.
1% ankietowanych wskazało inne powody, dla których wybraliby wakacje w kraju. Tyle samo osób nie potrafiło zdecydować – zostać w Polsce czy jechać za granicę?
***
Sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster w dniach 19-21 września 2018 roku na próbie 1030 dorosłych Polaków. Struktura próby była zgodna ze strukturą Polaków w wieku 18+. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł 3%.