Czym się żywią wróble?
Wróble towarzyszą ludziom od 25 tysięcy lat i występują w kilkunastu gatunkach. Najchętniej pojawiają się na polach, ponieważ żywią się ziarnami: owsa, pszenicy, ryżu, sorgo i prosa. Gustują także w nasionach dzikich roślin (np. szczawiu), ziół i traw. Chętnie zjadają ostatki z domowych obiadów, których pozbywają się gospodynie. Wiosną wróble nie gardzą kiełkującymi liśćmi i pączkami roślin, a także larwami i owadami, którymi karmione są głównie pisklęta. Wróble świetnie radzą sobie również w środowisku miejskim, gdzie także znajdują pożywienie.
Parki wodne w Polsce. Który jest najlepszy?
NA TEMAT:
Dlaczego wróble znikają z Polski?
Naukowcy biją na alarm – od lat 80 XX wieku liczba wróbli spadła niemal trzykrotnie! Trudno ustalić jednoznaczną przyczynę zmniejszenia się populacji wróbla na świecie – w tym także w Polsce, gdzie gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną. Naukowcy szacują, że do wymierania wróbli przyczynia się kilka czynników. Uprawy podlewane i opryskiwane środkami chemicznymi, wszechobecne pestycydy czy mechanizacja gospodarstw sprawiły, że mamy do czynienia z dziesiątkowaniem się wróbli. Krótko mówiąc to kolejny dowód na to, że zmiany cywilizacyjne nie sprzyjają faunie i florze.
Drapiący się niedźwiedź w Bieszczadach uchwycony okiem kamery. Kapitalne WIDEO!
Przyczyny wymierania wróbli:
- opryskiwanie upraw prowadzące do zmniejszenia liczby owadów,
- maszyny rolnicze ograniczające dostęp wróbli do pokarmu,
- termomodernizacja budynków utrudniająca wróblom założenie miejsc lęgowych,
- zanieczyszczone powietrze prowadzące do umierania piskląt,
- zmniejszająca się liczba trawników w mieście.
Ostatnie dane statystyczne pokazują, że od początku XXI wieku z powierzchni ziemi zniknęło 1,5 mln par wróbli. Międzynarodowa organizacja chroniąca ptaki – BirdLife International – określa trend populacji wróbla jako spadkowy. Brak pożywienia czy zmiany cywilizacyjne nie wskazują, żeby przyszłość wróbla domowego miała się zmienić na lepsze.
Gdzie zjeść w Gdańsku? Restauracje w Gdańsku, które warto odwiedzić
Żródło: swiatrolnika.info