ZAMKI W POLSCE Uratowane pałace Dolnego Śląska
Akcja ‘Polska Dolina Loary’ zwraca uwagę na trwający od lat problem niszczenia zabytków Dolnego Śląska. Za pomocą portali internetowych i mediów społecznościowych jej organizatorzy powoli docierają do szerszego grona polskich i zagranicznych inwestorów, których pomoc w ratowaniu dolnośląskich pałaców jest nieoceniona. Sukcesy dwuletniego projektu są jednak kroplą w morzu potrzeb.
- Chodzi o zainteresowanie inwestorów tematyką inwestycji w zabytki oraz stworzenie „trendu” adaptacji zabytków na cele komercyjne. – mówi Bartosz Witecki, pomysłodawca inicjatywy.
Od 2012 roku do dziś około 20 pałaców Dolnego Śląska znalazło nowych właścicieli, a w wielu innych trwają prace rewitalizacyjne. Z ruin podniesiono m.in. renesansowy dwór w Goli Dzierżoniowskiej i barokowy pałac w Chróstniku. Wyremontowano otoczony fosą, neogotycki zamek w Karpnikach, pałac w Kamieńcu, Kwietnie i Borku Strzelińskim, który pełni funkcje hotelu i restauracji. Szansę na drugie życie dostał również Dwór Sarny, choć nie dał mu jej książę Karol, poważnie zainteresowany nim kilka lat temu. Wkrótce warszawiacy wyremontują go i przeznaczą na hotel i salę koncertową. Dawną świetność powoli odzyskuje również pałac w Gorzanowie, Kamieńcu Ząbkowickim, Łękanowie, Korytowie, Kębłowicach i zamek Niesytno w Płoninie.
Ponad 500 pałaców i dworów na Dolnym Śląsku nadal wymaga pilnego remontu, na liście zabytków potrzebujących finansowego zastrzyku jest pałac w Roztoce, Mrowinach, Pobiednej, Piotrkowicach, Piszkowicach, Kluczowej i Bożkowie.
Pałac w Kamieńcu przed renowacją i po / mat. prasowe
ZAMKI W POLSCE Dolny Śląsk sprzyja inwestycjom
Dziesiątki inwestorów, także z Niemiec, Szwajcarii i Anglii, skorzystało z bezpłatnego wsparcia w poszukiwaniach odpowiedniej nieruchomości. Na stworzonej w tym celu stronie Residence Navigator.pl inwestorzy mogą znaleźć informacje o nieruchomościach wystawionych na sprzedaż, podpowiedzi prawne, wywiady z właścicielami zabytków, bazę firm pomocnych przy kupowaniu lub remontowania zabytków oraz informacje o dotacjach unijnych i krajowych, o jakie mogą się starać.
Facebook.com/PolskaDolinaLoary