Dzień Króla, wcześniej obchodzony jako Dzień Królowej, to największa plenerowa impreza roku w Holandii. Mieszkańcy i turyści wychodzą wtedy na ulice Amsterdamu przyodziani w kolor pomarańczowy. Ci, którym zabawowy nastrój udzielił się jeszcze bardziej, decydują się nawet na pomalowanie twarzy lub przebranie swojego pupila.
NA TEMAT:
Dziś Dzień Króla, a kiedyś?
Tradycja obchodów Dnia Króla sięga XIX wieku, a dokładnie 31 sierpnia 1880 roku. Właśnie wtedy urodziła się przyszła królowa Holandii – Wilhelmina. Na cześć jej narodzin ostatni dzień sierpnia był od tamtej pory obchodzony jako Dzień Królowej.
Po przejęciu tronu przez Julianę, córkę Wilhelminy w 1949 roku, obchody Dnia Królowej przesunięto na 30 kwietnia. Data nie była oczywiście przypadkowa. Był to dzień urodzin nowej monarchini.
Za panowania następczyni Juliany – Beatrycze – data obchodów Dnia Królowej nie uległa zmianie. Te nastąpiły dopiero w 2014 roku za sprawą przejęcia tronu przez syna królowej, Wilhelma Aleksandra. Wtedy to zmieniła się nie tylko nazwa, ale i dzień świętowania. Teraz Holendrzy obchodzą Dzień Króla 27 kwietnia, w dniu urodzin władcy.
Jak wyglądają obchody Dnia Króla w Amsterdamie?
Na przestrzeni lat Dzień Króla zmieniał nie tylko nazwę, ale i datę. Jedyne co nie uległo zmianie to charakter wydarzenia. Każdego roku Holendrzy świętują na ulicach ubrani w pomarańczowe ubrania. Nierzadko w obchodach Dnia Króla biorą udział zwierzęta. Widok psa w kubraczku w kolorze pomarańczy nikogo już nie dziwi.
Jak przystało na mieszkańców miasta, które niegdyś słynęło z handlu, amsterdamczycy lubią się targować. Sprzyja temu Vrijmarkt, co dosłownie można przetłumaczyć jako „wolny rynek”. To jedna z imprez towarzyszących obchodom Dnia Króla. Parki i ulice miasta przypominają wtedy wielki pchli targ. Ludzie rozkładają się z prowizorycznymi straganami i handlują. Na Vrijmarkt kupić można dosłownie wszystko, od książek po jabłka w karmelu na patyku.
Dzieci także mogą spróbować swoich sił w handlowaniu, jednak na tym nie kończą się atrakcje skierowane do najmłodszych. Młodsi uczestnicy zabawy mogą także wziąć udział w malowaniu twarzy (w grę wchodzi nie tylko kolor pomarańczowy), licznych grach oraz imprezach sportowych.
W Dzień Króla większość muzeów i atrakcji turystycznych Amsterdamu jest zamknięta.
Noc Króla
Tak wielkie święto nie mogłoby się odbyć bez odpowiedniego wprawienia w nastrój. Dlatego też właściwe obchody Dnia Króla poprzedza... Noc Króla. Wieczorem w przeddzień urodzin głowy Holandii na ulicach czuć już karnawałową atmosferę. Didżeje grają sety na publicznych placach, w kawiarniach grana jest muzyka na żywo, a do kanałów, z których słynie Amsterdam, wpływają kolorowo przyozdobione łodzie.
Zabawa trwa aż do późnej nocy dnia następnego.