Aktualności

Dzień Skandynawski 2017. Zobacz relację z wydarzenia!

Podróże, 3.07.2017

Wikingowie podczas Dnia Skandynawskiego

fot.: Maria Brzezińska

Wikingowie podczas Dnia Skandynawskiego
W Warszawie na jeden dzień rozgościła się skandynawska kultura. Waleczni wikingowie sąsiadowali z autorami książek, a konkursom i zabawom nie było końca.

Czy wiedzieliście, że Finlandia świętuje w tym roku stulecie niepodległości? Z tej okazji podczas otwarcia Dnia Skandynawskiego wypuściliśmy w niebo sto biało-niebieskich balonów. A potem działo się coraz więcej.

Spokój towarzyszący występowi chóru Pippi Band ulotnił się, gdy sceną niepodzielnie zawładnęli wikingowie z drużyny Dziki Bez. Miecze ze świstem przecinały powietrze, tarcze zderzały się ze sobą, wojownicy z impetem padali na ziemię. Można im było się przyjrzeć nie tylko na scenie. W ustawionych przy Krakowskim Przedmieściu namiotach przez cały dzień było gwarno – zwiedzający przypatrywali się, jak żyło się w Skandynawii we wczesnym średniowieczu. Podziw budziły stroje ozdobione haftami i biżuteria o różnorodnych wzorach – od wijących się roślin po splecione ze sobą ciała zwierząt.

NA TEMAT:

Czas rywalizacji

Emocje towarzyszyły również chętnym, którzy dzielnie pedałowali na rowerach stacjonarnych, by łącznie pokonać dystans jak z Gdyni do Kopenhagi! Atmosfera rywalizacji udzielała się nawet podczas turnieju w mölkky, gdy uczestnicy próbowali zdobyć największą liczbę punktów, rzucając drewnianym zbijakiem w poustawiane na trawie kręgle. Jednak najbardziej starali się panowie, którzy podczas fińskich zawodów noszenia żon mogli wygrać dla siebie i swej małżonki rejs promem Unity Line z Polski do Skandynawii.

Dla najmłodszych

Dzień Skandynawski jest wydarzeniem, podczas którego nie może zabraknąć atrakcji dla dzieci. Dużą popularnością cieszyła się, jak zawsze, rodzina Muminków.

W żółtym namiocie z klockami Lego również było pełno gości (nie tylko dzieci!). Podobnie, gdy przy stoisku obok pojawiła się Edyta Jungowska czytająca fragmenty książki Astrid Lindgren „Przygody detektywa Blomkvista”.

Edyta Jungowska
Edyta Jungowska czytała fragmenty książki Astrid Lindgren, fot. Maria Brzezińska

Z kolei spektakl teatru Baj powstał na kanwie książki norweskiej pisarki Gro Dahle. „Grzeczna” opowiada historię Lusi – dziewczynki tak grzecznej, że stała się niewidoczna.

Kilka razy w ciągu dnia na scenę wkraczali animatorzy Polferries. Uwagę zgromadzonych ściągali energicznymi rytmami zumby, którą dzieci ćwiczyły razem z maskotką linii promowej – pluszową foką w stroju kapitana.

Ekspedycja

Był 1897 r. Balon z trzema mężczyznami uniósł się ze Spitsbergenu i poleciał w stronę bieguna. O wyprawie słuch zaginął. 40 lat później odnaleziono ciała uczestników na Wyspie Białej. Wciąż mieli jedzenie, ciepłą odzież, broń. Co się wydarzyło?

O swojej podróży śladami wyprawy sprzed ponad wieku opowiadała Bea Uusma, szwedzka pisarka, autorka książki „Ekspedycja. Historia mojej miłości”. Brzmi intrygująco? Przeczytaj wywiad z Beą Uusmą!

Nasze skandynawskie święto zwieńczyły koncerty Hiipivät Kissat i Joanny Dzido. A na kolejną porcję zabawy zapraszamy znowu za rok!

Dzień Skandynawski - sponsorzy i partnerzy wydarzenia

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.