Aktualności

Jadą do Japonii rowerem. 12 tys. km! Przejechali już 2 tys. – Trzeci etap Rowerowego Jamboree

G. Dzięgielewski + mat. prasowe / red. AJ, 6.02.2015

Rowerowe Jamboree

fot.: materiały prasowe

Rowerowe Jamboree
Rozpoczął się trzeci etap Rowerowego Jamboree. Polscy harcerze, którzy chcą pokonać rowerem 12 tys. km z Polski do Japonii, zaczynają podróż przez Azję Mniejszą. Pokonali już 2 tys. km.

Rowerowe Jamboree

Na początku stycznia, nie zważając na zimową aurę, z Warszawy wystartowała wyprawa Rowerowe Jamboree. To wspólny projekt harcerskiej Fundacji Światowe Jamboree i Stowarzyszenia Afryka Nowaka. Sam zamysł jest bliźniaczo podobny do zorganizowanej przed kilku laty sztafetowej wyprawy śladem Kazimierza Nowaka przez Afrykę. Także i tym razem, to rowery przejadą cały dystans, a rowerzyści po drodze się zmieniają.

Sztafetę harcerzy i podróżników podzielono na 9 etapów. Ich liderami są zaprawieni w rowerowych eskapadach globtroterzy, m.in. Piotr Sudoł, Zbigniew Sas, Norbert Skrzyński, Kamila Kielar i Piotr Tomza. Trasa prowadzi przez kraje bałkańskie, Turcję, Iran, Azję Centralną, Chiny i Japonię (relacje w "Podróżach"). Docelowo cykliści chcą dotrzeć do Yamaguchi na międzynarodowy zlot skautów. Swoim wyczynem chcą zaimponować podróżniczemu i harcerskiemu światu i wywalczyć organizację zlotu skautów w 2023 r. w Polsce.

Pierwsze etapy wyprawy rowerowej

W styczniu i lutym rowerzyści odwiedzili Polskę, Ukrainę, Rumunię, Bułgarię i Turcję. Zimowe warunki wcale nie były takie uciążliwe, jak się zapowiadało – śnieg utrudniał przemieszczanie się tylko na Lubelszczyźnie, w okolicach Lwowa i w środkowej Rumunii. Zima nie jest taka straszna rowerzystom – tym bardziej, jeśli prawdziwej, ostrej zimy brak! Deszcz i przeciwny wiatr nie zdarzały się często, ale gdy aura nie sprzyjała, gościnność i zainteresowanie spotykanych ludzi były jak miód na serca i paliwo dla mięśni rowerzystów. Wciąż słyszeli pozdrowienia i życzenia, by powodziło im się w dalszej drodze!

W drodze do Japonii odbywa się wiele spotkań z miejscowymi skautami i Polakami. 11 stycznia, w 118. rocznicę urodzin Kazimierza Nowaka, odbyła się uroczystość zorganizowana przez Kulturalno-Oświatowe Centrum im. Kornela Makuszyńskiego w Stryju. Polskiej i ukraińskiej młodzieży sztafetowicze przybliżyli nie tylko historię polskiego podróżnika, ale również idee przyświecające Rowerowemu Jamboree.

14 stycznia, w Czerniowcach na Ukrainie, pierwsze składy sztafety zmieniły się na rowerach. Przy okazji oficjalnego przekazania „pałeczek sztafetowych” (mapy wycinka Europy i Azji, przez który przebiega trasa wyprawy, oraz dwóch książek: „Skauting dla chłopców” Andrzeja Małkowskiego – twórcy polskiego harcerstwa i oryginału harcerskiej biblii – „Scouting for boys” Roberta Baden-Powella) odbyło się długie spotkanie z mieszkańcami Czerniowców. Wymianie doświadczeń i pytaniom nie było końca. Trzeci etap rozpoczął się 5 lutego w Stambule.

Dołącz do wyprawy rowerowej

Organizatorzy wciąż przyjmują zgłoszenia uczestnictwa, głównie od harcerzy, do których w szczególności skierowany jest projekt. Są jeszcze miejsca na dalszych etapach. Kontakt: Rowerowejamboree.pl oraz www.facebookcom.com/rowerowejamboree.

 

Rowerowe Jamboree
Rowerowe Jamboree / fot. materiały prasowe

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.