Aktualności

Jak podróżować ze zwierzętami - PORADNIK

kotki

fot.: shutterstock

kotki
Czworonożny przyjaciel to prawdziwy skarb. Wierny pupil zawsze z utęsknieniem czeka na właściciela. Z radością powita go wracającego z pracy, czy z zakupów. Co zrobić, gdy nie chcemy zostawić naszego zwierzaka pod inną opieką, niż nasza, a zarazem czeka nas długa podróż? Jak bezpiecznie i wygodnie zabrać pupila na wakacje?

Czworonożny przyjaciel to prawdziwy skarb. Wierny pupil zawsze z utęsknieniem czeka na właściciela. Z radością powita go wracającego z pracy, czy z zakupów. Co zrobić, gdy nie chcemy zostawić naszego zwierzaka pod inną opieką, niż nasza, a zarazem czeka nas długa podróż? Jak bezpiecznie i wygodnie zabrać pupila na wakacje?

Przygotowując się do przewożenia zwierzęcia, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Jeśli uwzględnimy je, podróż będzie na pewno bezpieczniejsza. I nie jest ważne, czy mamy do czynienia z 3-kilogramowym kotem, czy z 50-kilogramowym psem.

Podróż samochodem

To stosunkowo najłatwiejszy sposób transportu zwierzaka. Wystarczy kupić odpowiedni transporter i umieścić w nim pupila. Zwierzaki nie przepadają za plastikowymi klateczkami, jednak dla ich, i naszego bezpieczeństwa, warto w niego zainwestować. Przyda się on również w każdym innym środku transportu - również w komunikacji miejskiej. Jednak zwierzątka przewożone w samochodzie mogą być bez problemu - nawet bez klatki.

Nie mogą jednak luzem chodzić po samochodzie. W samochodach typu kombi, van lub hatchback, przewozi się zwierzę w bagażniku, który nie powinien być od góry zamknięty półką, aby zwierzę mogło oddychać i nie bało się małej, ciemnej przestrzeni. Kilka godzin przed podróżą nie należy karmić zwierzaka. Stres, którego może przysporzyć mu podróż, często powoduje problemy z układem pokarmowym. Pamiętajmy o tym. szczególnie, gdy cierpi on na chorobę lokomocyjną.

Nie zapominajmy o postojach. Co 2-3 godziny należy robić krótkie przerwy, podczas których zwierzak będzie mógł załatwić swoje fizjologiczne potrzeby, napić się wody czy przespacerować. Pamiętaj również, żeby nie zostawiać zwierzaka samego w samochodzie! Jeśli musisz to zrobić, niech to będzie krótka chwila - zwierzakowi pozostaw dostęp do wody i uchylone okna. nagrzany samochód śmiertelne zagrożenie dla Twojego pupila!

Pupil na promie

Jeśli wybierasz się w podróż promem - możesz być spokojny. Większość z nich akceptuje możliwość zwierzęcej podróży. Wystarczy zabukować odpowiedni bilet, wraz z dopłatą za zwierzaka. Najczęściej czeka na niego klatka pod pokładem, gdzie możesz go odwiedzać. Wiele promów pozwala też na swobodne spacery ze zwierzakiem po pokładzie.

Musi być on jednak na smyczy i nie może być wprowadzany do restauracji i barów. Przed podróżą warto też podać pupilowi środek uspokajający, na który dostaniesz receptę u weterynarza - to załagodzi jego niepokój i nerwy w nowym, nieznanym otoczeniu. Oczywiście zarówno na promie niezbędne są również wszelkie badania. Bez nich czworonóg nie będzie mógł podróżować.

Cztery łapy pod niebem

Przewóz zwierzaka może odbywać się w kabinie pasażerskiej lub w luku bagażowym samolotu. Wszystko to zależy od masy zwierzęcia wraz z klatką lub transporterem, w którym jest przewożony. Zależnie od linii lotniczych, waga i wymiary transporterów dopuszczonych do przewozu, różni się. Przeważnie górna granica mieści się w przedziale około 6-10 kg. Wówczas Twój zwierzak może towarzyszyć Ci na pokładzie - w kabinie pasażerskiej.

Cięższe zwierzęta muszą być przewożone w luku bagażowym. Klatka lub transporter powinny pozwalać psu na stanie, obrócenie się oraz położenie. Opiekun musi zatroszczyć się o wszystkiego wymagane zaświadczenia oraz dokumenty. Pies musi być poddany badaniom weterynaryjnym. Musi być również łatwy do zidentyfikowania (tatuaż, chip), dotyczy to lotów międzynarodowych.

Zwierzak musi mieć zapewnione jedzenie i wodę na czas podróży. Można także wrzucić mu do klatki zabawkę, żeby się nie nudził podczas lotu. Jeśli Twój pupil jest płochliwy i nerwowy, przyda się podanie my łagodnych środków uspokajających.

NA TEMAT:

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.