Na przełomie lipca i sierpnia w Gdańsku odbędzie się już 753. edycja Jarmarku Dominikańskiego. Jest to najstarsza i największa impreza tego typu w Polsce. W zeszłym roku jarmark przyciągnął aż 6,5 mln osób.
Tym razem również odbędzie się tradycyjne otwarcie: przekazanie kluczy, odliczanie 753 dzwonów i koncert na największym bębnie świata (aż 10 m średnicy!). Jarmark promuje regionalną kulturę i kuchnię.
Będzie można więc uczestniczyć w spotkaniach i warsztatach z ludowymi artystami. Oprócz degustacji odbędzie się również konkurs kulinarny o Laur Marszałka Województwa, a na Targu Rybnym inscenizacja historycznego targu wraz z pokazami rzemiosła rybackiego.
Jarmark to nie tylko stoiska z różnościami. Jak co roku, program jest pełen koncertów i innych wydarzeń kulturalnych. Na Scenie Złotej odbędzie się koncert Królewskiej Orkiestry Salonowej, która wykona znane dzieła opery, przedstawiając jej „mity i legendy”.
W ramach „Koncertów pod gwiazdami” publiczność będzie mogła posłuchać utworów klasycznych, m. in., podczas Koncerctu Trzech Tenorów, „małych dzieł wielkich mistrzów”, takich jak operetka czy utwory muzyki filmowej. Na scenie nie zabraknie również muzyki współczesnej. Imprezę uświetnią m. in. Lao Che, Happysad, Strachy na Lachy , Plastic, Incarnations i Kim Nowak.
Jarmark będzie wyjątkową okazją zwiedzenia zwykle niedostępnych zakamarków Kościoła św. Mikołaja. Przewodnikami będą sami bracia dominikanie, którzy będą opowiadać również historię zakonu i kościoła.
Inną atrakcją będzie Festiwal Carillonowy. Carillony są instrumentami z grupy idiofonów, które stanowią zespół dzwonów wieżowych. W Polsce występują jedynie w Gdańsku. Będzie to XV edycja festiwalu.
Wszyscy amatorzy biegania będą mogli uczestniczyć w Międzynarodowym Biegu św. Dominika. W ramach Bajkowiska nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. Będą mogli obejrzeć teatr lalek i uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych i konkursach.
Przez cały okres trwania Jarmarku będzie miało miejsce „książkokrążenie” – każdy będzie mógł zostawić książkę w oznaczonym miejscu, tak, aby ktoś inny mógł ją przeczytać i podać dalej.
NA TEMAT: