Kieł narwala - skarb ssaków z wód arktycznych
Narwale to ssaki zamieszkujące Ocean Arktyczny. Mogą poszczycić się nie tylko pokaźnymi rozmiarami (długością do 5,5 metrów i wagą do 1600 kilogramów), ale też imponującym kłem. Wyrastający z górnej lewej szczęki kieł może osiągać długość nawet 3 metrów i ważyć 10 kg. Jest skręcony zgodnie z ruchem wskazówek zegara i służy narwalom do kruszenia pokrywy lodowej, kiedy chcą zaczerpnąć powietrza.
NA TEMAT:
Kieł narwala jako wskaźnik sensoryczny
W kle przebiega aż 10 milionów włókien nerwowych! Oznacza to, że jest nieocenionym wskaźnikiem sensorycznym - narwale odczuwają za jego pomocą zmiany temperatury czy ciśnienia. Jest też niezbędny podczas zdobywania pokarmu. Ssaki mogą dzięki niemu wytropić ryby po śladach zapachowych. Z kolei w okresie godowym służy samcom do demonstracji siły.
Z obserwacji naukowców wynika, że kieł narwala szybko się odradza. Nie jest zatem obiektem polowań. Całkiem inaczej jest z dobrze odżywioną skórą, dla której na narwale polują Eskimosi.
Populacja narwali to ok. 80 tys. osobników. Ssaki zostały objęte ochroną i wpisane na Czerwoną Listę Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN Red List).