Aktualności

Ląd nad Wartą - W gościnie u Słowian i cystersów

Roma Kuffel, 15.06.2011

Festiwal w Lądzie

fot.: archiwum www.festiwal-lad.pl

Festiwal w Lądzie
Barwny świat średniowiecza – bitwy, rycerze i wojowie, smak potraw i  blask pięknych wyrobów będą na wyciągnięcie ręki podczas imprezy plenerowej w Lądzie nad Wartą w Wielkopolsce (droga nr 467) 18 i 19 czerwca.

Barwny świat średniowiecza – bitwy, rycerze i wojowie, smak potraw i  blask pięknych wyrobów będą na wyciągnięcie ręki podczas imprezy plenerowej w Lądzie nad Wartą w Wielkopolsce (droga nr 467) 18 i 19 czerwca.

Gdy zapoznałam się z programem VII Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej nie chciało mi się wierzyć, że na wsi można przygotować imprezę, której by się nie powstydziła stolica. Jej rangę merytoryczną i poznawczą podnosi współpraca z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu i z naukowcami z całego kraju.

Festiwal rozpocznie się w sobotę 18 czerwca o godzinie 9.30. W grodzie i na podgrodziu będą rozstawione warsztaty rzemieślników i kramy kupieckie, odbędą się pokazy prac rolniczych i scen z życia dawnych Słowian. Nie lada wrażeń powinny dostarczyć: wyprawa archeologiczno-przyrodnicza na grodzisko na „Rydlowej Górze”, prezentacja wytopu żelaza w dymarce oraz uzbrojenia wojów wczesnopiastowskich, ćwiczenia i pokazy zręczności wojów, zabawy edukacyjne dla dzieci, czy inscenizacja bitwy o gród w Lądzie.

W tym czasie wokół klasztoru średniowiecznego – w krużgankach, w sieni i na dziedzińcu przed klasztorem  będzie można zobaczyć pokaz iluminowania ksiąg, prasę Gutenberga, warsztat witrażysty, wziąć udział na dziedzińcu w pikniku naukowym „Średniowiecze i archeologia – skąd my to wiemy?, zwiedzić klasztor z przewodnikiem. Natomiast w parku przy kościele pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja rozłoży się obóz średniowiecznych  rycerzy i saracenów.

W specjalnie przygotowanym na festiwal punkcie informacyjnym Muzeum Archeologicznego w Poznaniu będzie można sprawdzić swoje umiejętności w festiwalowej grze edukacyjnej z nagrodami – „Śladami gości w Lądzie”. Na dziedzińcu przed klasztorem muzealnicy poprowadzą  zabawy edukacyjne dla dzieci „W świecie Orientu”. Na niedzielę zaplanowano  m.in. prezentację słowiańskich strojów i ozdób wczesnośredniowiecznych oraz wczesnośredniowiecznych środków płatniczych Słowian.

Program jest imponujący. Nie sposób wymienić wszystkie spektakle, koncerty, wykłady, multimedialne prezentacje przyrodnicze, na które przyjedzie czołówka polskich badaczy. To trzeba zobaczyć, przeżyć i czuć!

NA TEMAT:

Przed Polanami byli Lędzianie?

Zapewne niewiele osób słyszało o Lądzie. W czasach przed powstaniem państwa polskiego na terenach obecnej Wielkopolski nad środkowa Wartą było skupisko czterech grodów - Ląd, Samarzewo, Spławie-Wodzisko i Raszewy. Wszystkie przestały istnieć około połowy X wieku podczas walk związanych z poszerzaniem domeny piastowskiej (zostały spalone). Tylko Ląd odbudowano i włączono do struktury organizacyjnej nowego państwa. Do dziś archeologów i historyków intryguje, czy istniało tu plemię Lędzian? Gród w Lądzie był od X do XIII wieku ważnym ośrodkiem państwa piastowskiego oraz siedzibą własnej kasztelani. Obecnie jest jednym z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych w Polsce.

 Pamiątki po cystersach

Cystersi pojawili się w Lądzie w  XII wieku dzięki sprowadzeniu ich przez księcia Mieszka III Starego. Przez kilkaset lat odgrywali ważną rolę w życiu duchowym i gospodarczym regionu, a ich opactwo w Lądzie było jednym z najważniejszych w kraju. Z pierwotnego opactwa praktycznie nie ma tu śladów (zlikwidowali go zaborcy Rosjanie w 1819 roku), ale pozostał pocysterski klasztor z XVII wieku ze starszymi  elementami XIV-wiecznymi, w którym obecnie znajduje się salezjańskie seminarium duchowne oraz barokowy kościół pw. Najświętszej Marii Panny i świętego Mikołaja Biskupa z górującymi nad okolicą  wieżami (więcej na www.poznajmy.pl i www.regionwielkopolska.pl).

Każdego zachwyci oryginalna architektura i  wystrój wnętrz klasztoru: XIV – wieczne freski na ścianach Oratorium Świętego Jakuba Apostoła, zwanego Starszym, uważane za jedne z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce, gotyckie sklepienia gwiaździsto - trójdzielne wsparte tylko na jednym, centralnym filarze w dawnym kapitularzu pełniącym dziś funkcję kaplicy oraz kościoła, np. rzeźbione stalle z figurami świętych, jedne z piękniejszych w Polsce. Zespół klasztorny w Lądzie to Pomnik Historii wpisany w 2009 roku na tę listę na podstawie rozporządzenia prezydenta RP.

Współcześnie zrekonstruowano tu gród słowiański  sprzed ponad tysiąca lat. Do grodziska prowadzi brama w wieży, na jego terenie znajdują się 4 chaty oraz budynek wzorowany na wczesnośredniowiecznej świątyni słowiańskiej z  Maklenburgii. Gród w Lądzie ma nawet swoją drużynę słowiańskich wojów „Warcianie”.

 Więcej: www.festiwal-lad.pl

Źródło: Wielkopolska Organizacja Turystyczna; www.wielkopolska.travel.pl

 

 

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.