Lato 2022 zaczyna się już 21 czerwca. To początek tegorocznego lata astronomicznego, które następuje dokładnie w momencie przesilenia letniego. Lato kalendarzowe wypada dzień później. Mimo, że data rozpoczęcia lata kalendarzowego jest stała, to wiele osób każdego roku szuka odpowiedzi na pytania: Kiedy jest początek lata kalendarzowego? Kiedy lato astronomiczne? Czy to są te same terminy? Wyjaśniamy.
ZOBACZ TEŻ: Dzień Ojca 2022: Kiedy wypada Dzień Taty w Polsce i na świecie?
W 2022 roku pierwszy dzień kalendarzowego lata przypadnie dokładnie 22 czerwca. Tym razem będzie to środa. Jednak nie będzie to najdłuższy dzień w roku – jego datę wyznacza początek lata astronomicznego. Lato kalendarzowe 2022 zakończy się 22 września, a już dzień później - czyli 23 września - rozpocznie się jesień. Kiedy jest najdłuższy dzień i najkrótsza noc w 2022 roku?
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM
Kiedy jest pierwszy dzień lata astronomicznego 2022?
Początek lata kalendarzowego i astronomicznego nie zawsze wypada w tym samym terminie. Zazwyczaj różnica wynosi jeden dzień. Astronomiczne lato zaczyna się w momencie przesilenia letniego. Słońce góruje wtedy w zenicie nad zwrotnikiem Raka. Astronomiczne lato 2022 rozpocznie się we wtorek 21 czerwca o godzinie 11:13. Koniec lata i zarazem początek astronomicznej jesieni rozpocznie się dokładnie 23 września o godzinie 3:04.
Przesilenie Letnie 2022
Przesilenie letnie to moment maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca. Dochodzi do niego gdy biegun północny jest bliżej Słońca niż południowy. Wtedy na naszej półkuli następuje najdłuższy dzień w roku. Jednak nie w każdym miejscu trwa on tyle samo. W najdalej wysuniętych na północ fragmentach Polski najdłuższy dzień roku potrwa 17 godzin i 15 minut, w centrum około 16 godzin i 45 minut, na południu około 16 godzin i 12 minut. Najdłuższy dzień wiąże się również z najkrótszą nocą. W jej trakcie obchodzona jest Noc Świętojańska, inaczej Noc Kupały - słowiańskie zwyczaje i obrzędy, które miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. W Noc Kupały płonęły ogniska, wokół których odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce. Skakanie przez ogień miało chronić przed złymi urokami i chorobami. Z zabaw związanych z Nocą Świętojańską do dziś przetrwał zwyczaj puszczania "Wianków". W wielu miastach w Polsce z okazji pierwszego dnia lata odbywają się koncerty oraz rodzinne pikniki.