Coraz częściej koncerty nie są jedynie jedną z atrakcji podczas wakacyjnego wyjazdu, a wręcz przeciwnie, stają się jednym z głównych powodów, dla których młodzi ludzie odwiedzają latem państwa europejskie. Przyciągają ich nie tylko ulubieni artyści, ale też niepowtarzalny klimat plenerowych festiwali.
NA TEMAT:
Woodstock – początek festiwalowego szaleństwa
Historia festiwali muzycznych sięga drugiej połowy XX w. Za jedno z pierwszych i zarazem najpopularniejszych wydarzeń tego typu na świecie uznawany jest Woodstock. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1969 roku w niewielkim miasteczku Bethel w stanie Nowy Jork. Pomysłodawcami koncertu byli: Michael Lang, John Roberts, Joel Rosenman i Artie Kornfeld.
Koncerty odbywały się przez trzy dni, od 15 do 18 sierpnia. Na scenie zagrali między innymi: Janis Joplin, Santana, Jimi Hendrix oraz zespół The Who.
Mimo tego, że festiwal nie był promowany w mediach, do Bethel przyjechało ponad 400 tysięcy młodych ludzi. Festiwal był jednym z największych zlotów młodzieżowych końca lat 60. – nie bez powodu magazyn Rolling Stones uznał Woodstock za wydarzenie, które zmieniło historię rock and rolla.
W późniejszych latach organizowane były kolejne edycje festiwalu, jednak na żadnej z nich nie udało się zgromadzić tak licznej publiczności, jak w 1969 roku.
Festiwale muzyczne w Polsce
Za "matkę" polskich festiwali muzycznych uznawany jest Festiwal w Jarocinie. Jego początki sięgają 1970 roku, wtedy jeszcze wydarzenie było organizowane pod nazwą Wielkopolskie Rytmy Młodych.
Festiwal zyskał największą popularność w 1980 roku, kiedy Walter Chełstowski przemianował wydarzenie na Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji. Wydarzenie to zbiegło się z zainteresowaniem telewizji publicznej. To właśnie wtedy festiwal został podzielony na koncert gwiazd oraz konkurs debiutujących zespołów.
Dziś oprócz muzyki rockowej na koncertach organizowanych w ramach Jarocin Festiwal usłyszymy też hip-hop czy muzykę alternatywną.
Do najpopularniejszych festiwali muzycznych organizowanych w Polsce należą również: Przystanek Woodstock, Audioriver Festival, Orange Warsaw Music Festival oraz Open’er Festival. Co roku na trwających od dwóch do czterech dni koncertach bawią się tysiące ludzi nie tylko z Polski, ale także z innych państw europejskich.
Między 2006 a 2013 rokiem w Krakowie organizowany był również Coke Live Music Festival. Po zaledwie trzech latach od pierwszej edycji impreza została nominowana do nagrody Best Overseas Festival w konkursie UK Festival Awards 2009. W 2015 roku, po rocznej przerwie, wydarzenie wróciło do stolicy Małopolski pod nową, skróconą nazwą – Live Music Festival.