Wczoraj podpisano umowę, dzięki której mieszkańcy Łodzi i okolic będą mogli przemieszczać się po regionie na wspólnym bilecie okresowym. Bilet aglomeracyjny zostanie wprowadzony 1. września i będzie obowiązywał w pojazdach MPK oraz pociągach Przewozów Regionalnych.
Urząd Marszałkowski wspólnie łódzkim ZDiT oraz Przewozami Regionalnymi podpisali umowę, określającą wspólny bilet na cztery strefy wewnątrz obszaru aglomeracji łódzkiej. Nowe rozwiązanie komunikacyjne, ma nie tylko ułatwić przejazdy ale przede wszystkim ma być tańszym rozwiązaniem dla podróżnych. Ci, którzy skorzystają z nowo powstałej oferty zaoszczędzą nawet do 70. złotych na wspólnym bilecie.
Jak zapewniają organizatorzy przedsięwzięcia, podróżni w niedalekiej przyszłości będą mogli zakupić wspólny bilet, w dowolnym miejscu objętym ofertą lub internecie. Do tej jednak pory nabyć go będzie można w kasach Przewozów Regionalnych, a nieco później u konduktorów linii.
Zwieńczeniem prac nad wspólnym biletem będzie włączenie do oferty przejazdów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, która w czerwcu 2014 ma utworzyć czwartą strefę biletową. Do tego czasu zostanie też najprawdopodobniej wprowadzony bilet elektroniczny, na wzór tego, obowiązującego w Łodzi.
Na początek trzy strefy
Obwiązujące od września strefy zostaną naturalnie podzielone zgodnie z odległością. W pierwszej z nich znajdzie się Łódź, gdzie pociągi PR poruszających się w obszarze miasta wzbogacą ofertę komunikacji MPK. Za bilet zapłacimy 99zł
Do kolejnej strefy zostaną dołączone Pabianice, Smardzew, Zgierz, Zgierz Północ, Chechło, Glinnik, Glinnik Wieś i Jedlicze Łódzkie. Przewidywany koszt biletu to ok 204 zł.
Ostatnia strefa będzie natomiast rozszerzona będzie o takie miejscowości jak: Bedoń, Grotniki, Justynów, Kolumna, Swędów, Chociszew, Gałkówek, Stryków. Koszt połączeń na trzy strefy opiewał będzie na kwotę ok. 234zł.
Co z czwartą strefą?
Planowo strefa „D” obejmie swym obszarem takie stacje jak: Koluszki, Kutno, Łowicz, Sieradz, Zduńską Wolę Karsznice
NA TEMAT: