Astronomiczną wiosnę mamy w Polsce już od ponad miesiąca. Teraz przyszedł czas na wiosnę archeologiczną. Ta startuje już 29 kwietnia w Biskupinie i potrwa do 3 maja. Na ten czas do zrekonstruowanych chat wprowadzą się ich prawowici mieszkańcy.
NA TEMAT:
Kogo spotkamy w Biskupinie?
Miejsce zostało podzielone na 3 strefy odpowiadające poszczególnym okresom w historii.
Każdy, kto wejdzie do obozu łowców i zbieraczy, będzie mógł dowiedzieć się, jak żyli ludzie ponad 7000 lat temu, zanim nauczyli się uprawiać ziemię i hodować zwierzęta. Mieszkańcy obozu zaprezentują między innymi, w jaki sposób człowiek wyrabiał wówczas narzędzia oraz jak rozpalał ogień.
Osadę Neolityczną zamieszkają rolnicy, którzy pokażą gościom, jak wyglądała ich praca 6000 lat temu. Dodatkowo przybliżą sposoby pozyskiwania tkanin i pokażą, jak powstawały przedmioty z miedzi – pierwszego znanego ludzkości metalu.
O tym, jak wyglądało życie codzienne w początkach Państwa Polskiego, opowiedzą mieszkańcy Wioski Wczesnopiastowskiej. Odwiedzający dowiedzą się, jak rozwijały się rzemiosła oraz jaka moda panowała w tamtej epoce. To jednak nie koniec atrakcji. Przy wiosce stacjonować będą średniowieczni wojowie. Zaprezentują swoje uzbrojenie oraz style walki.
Na nowo odżyje również najstarsza i ciesząca się największym zainteresowaniem część Muzeum Archeologicznego w Biskupinie – rekonstrukcja grodu łużyckiego. Tam na gości czekać będą mieszkańcy, którzy pokażą, w jaki sposób pozyskiwali barwne tkaniny oraz jak wykonywali przedmioty z rogu i kości.
Specjalnie dla dzieci przygotowano warsztaty z lepienia w glinie oraz produkcji paciorków.
Co jeszcze w programie?
Nie sposób będzie uciec przed zapachem przygotowywanego jadła. Wszyscy odwiedzający będą mogli wziąć udział w degustacjach gotowych potraw, wśród nich znajdą się też dania oparte na dawnych, oryginalnych recepturach.
Poza żywą lekcją historii uczestnicy imprezy będą również mogli za drobną opłatą wypłynąć na wody jeziora Biskupińskiego. Do dyspozycji gości oddane zostaną także rekonstrukcje łodzi wikingów Freya oraz statek pasażerski Diabeł Wenecki.
To dopiero początek
Archeologiczna Wiosna inauguruje program tegorocznego sezonu turystycznego w biskupińskim muzeum. Od maja do września na rekonstrukcjach nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin. Prawie codziennie organizowane będą pokazy i prezentacje, z kolei niemal co tydzień organizowane będą imprezy tematyczne.
Sezon zakończy XXII Festyn Archeologiczny Bogowie Wojny (16-24 września).