Twierdza pełna atrakcji
Inicjatywa od początku cieszy się sporym zainteresowaniem rodzin z dziećmi, które chętnie angażują się w zadania i gry. Pieczę nad grupą sprawuje przewodnik w stroju typowym dla tamtej epoki. Przed rozpoczęciem wędrówki każde dziecko otrzymuje rycerski kaptur i tabliczkę, na której skryba notuje odkrywane przez nie litery hasła. Podczas eksploracji największego zamku w Polsce dzieci spotykają m.in. damę z lutnią, przyglądają się pracy mincerza i pod okiem bursztynnika poznają technikę obróbki bursztynu. W zakamarkach zamku na młodych odkrywców czeka błazen Slach, który swoimi psikusami usiłuje pokrzyżować im wykonanie zadania.
Zdobyte hasło jest kluczem do pełnego niespodzianek krzyżackiego skarbca. Po ukończeniu misji dzieci spotykają się z wielkim mistrzem i jego rycerzami i zostają uroczyście pasowane na odkrywców zamkowych tajemnic, co zostaje potwierdzone certyfikatem. Na koniec dzieci mogą spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku i kuszy lub rzucaniu toporem i włócznią.
Info na temat trasy
W trasę ‘Tajemnice Zamku Malbork’ możemy udać się dwa razy w ciągu dnia od wtorku do niedzieli (w sierpniu) i w weekendy (we wrześniu), o 10.00 i 11.30. Przejście zajmuje od 90 do 120 minut. Maksymalna liczebność grupy to 40 osób. Trasa zostanie ponownie uruchomiona w maju 2015 r.
Zakon krzyżacki
Początki twierdzy w Malborku sięgają 1278 r. Przez blisko 200 lat warownia była siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego. W 1997 r. wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a od 1961 r. mieści się w niej Muzeum Zamkowe. Każdego roku zamek odwiedzany jest przez blisko pół miliona turystów, w tym ponad 100 tys. z zagranicy.